Deszczowa pogoda, zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Ponad 200 interwencji po sobotnich burzach
W sobotę strażacy interweniowali 248 razy w związku z burzami. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w woj. łódzkim (52), warmińsko-mazurskim (34) oraz podkarpackim i mazowieckim (po 29).
W niedzielę burze prognozowane są w południowej Małopolsce
W niedzielę także spodziewane są burze, ale na mniejszym obszarze kraju. Alerty IMGW będą obowiązywać od godziny 11 w powiecie tatrzańskim, gorlickim, jasielskim, krośnieńskim, brzozowskim, leskim, bieszczadzkim, sanockim, rzeszowskim, brzozowskim, przemyskim, przeworskim, lubaczowskim i jarosławskim.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie grad. Alerty obowiązują do godziny 19.
Temperatura w Małopolsce od 11 stopni na Podhalu do 13 w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie.
W czasie burzy najlepiej pozostać w budynku
W związku z prognozowanymi burzami strażacy zalecają zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie parkowania pojazdów pod drzewami oraz zabezpieczenie luźnych przedmiotów na posesjach.
Jeśli widzimy, że zbliża się burza, najbezpieczniej jest schronić się w budynku.
Gdy jesteśmy w domu
➡️ zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa,
➡️ usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie,
➡️ sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien,
➡️ nie wychodźmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy),
➡️ wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki),
➡️ unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.
Pamiętajmy, że chwilowe bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznaczają bezpieczeństwa.
Jeśli jesteśmy w terenie
O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości:
➡️ nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny,
➡️ unikajmy otwartej przestrzeni, wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół),
➡️ odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy,
➡️ wyjdźmy natychmiast z wody,
➡️ unikajmy używania telefonu komórkowego, a najlepiej na ten czas go wyłączmy.
Gdy jedziemy autem
➡️ Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy,
➡️ nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa,
➡️ jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.
Warto wiedzieć, że samochód (nie dotyczy kabrioletów z otwartym dachem!) – jako klatka Faradaya – skutecznie chroni pasażerów przed piorunami, pod warunkiem, że okna są zamknięte, a pasażerowie nie dotykają metalowych części samochodu. W przypadku ulewnego deszczu lub głośnych grzmotów zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i przeczekaj nawałnicę. To uchroni Cię przed oślepieniem w trakcie jazdy (pobliska błyskawica) i ewentualną utratą kontroli nad pojazdem.
Gdy jesteśmy w górach
Burza w górach jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ często rozpoznaje się ją zbyt późno.
➡️ przed wyjściem na górską wędrówkę zawsze trzeba dokładnie przestudiować prognozy pogody,
➡️ w czasie postoju w schroniskach należy sprawdzać barometr,
➡️ zawsze dokładnie stosuj się do wskazówek przewodnika oraz pracowników służb górskich (np. GOPR lub TOPR),
➡️ jeśli nie dojdziesz na czas do schroniska, poszukaj bezpiecznego schronienia w jakiejś jaskini. Unikaj kontaktu z mokrymi powierzchniami skał. W żadnym wypadku nie dotykaj drabinek i metalowych części, np. łańcuchów zabezpieczających,
➡️ poczekaj z dalszą wędrówką do momentu, gdy burza się skończy i umilkną ostatnie grzmoty.
Gdy jesteśmy w wodzie
Pływanie czy brodzenie w wodzie w trakcie burzy jest bardzo niebezpieczne! Wyładowanie pioruna w wodę niesie ze sobą ryzyko porażenia lub śmierci osób w niej przebywających w odległości nawet do 10 metrów od miejsca uderzenia. Dlatego też po zaobserwowaniu pierwszych objawów nadciągającej burzy wyjdź z wody i poszukaj bezpiecznego schronienia.
Na rowerze
Jeśli burza zastała Cię na rowerze lub motocyklu, zatrzymaj pojazd, poszukaj schronienia (np. pod pod mostem) lub przyjmij pozycję kuczną - przysiad, w bezpiecznej odległości minimum 1 metra (a jeszcze lepiej – 3 metrów) od pojazdu.
Na boisku sportowym
Sportowcy i widzowie są zagrożeni w czasie burzy, jeśli stanowią najwyższy punkt w okolicy. Największe niebezpieczeństwo czyha na osoby znajdujące się na trybunach oraz w pobliżu masztów flagowych i oświetleniowych.
➡️ nie zbliżaj się do masztów na odległość mniejszą niż 1 metr (a jeszcze lepiej – nie mniejszą niż 3 metry). Zadaszona trybuna daje bezpieczne schronienie tylko wtedy, gdy jej dach jest wyposażony w instalację odgromową.
Jak pomóc porażonemu piorunem
➡️ jeśli zdarzy Ci się być świadkiem rażenia piorunem, musisz sprawdzić oddech poszkodowanego i zadzwonić po pomoc!
➡️ jeśli porażony nie oddycha, zastosuj resuscytację,
➡️ osobę trzeba ułożyć na boku i w miarę możliwości okryć,
➡️ należy osłonić rany oparzeniowe jałowym opatrunkiem,
➡️ nie obawiaj się osób porażonych piorunem - ofiary piorunów nie kumulują ładunku elektrycznego.
Udzielając jakiejkolwiek pomocy, nie zapominajmy o własnym bezpieczeństwie
Dzięki otrzymywanym wiadomościom Alert RCB, które ostrzegają przed zagrożeniami, jesteśmy w stanie przygotować się do mogącej nadejść niebezpiecznej sytuacji i np. zabrać rzeczy stojące na tarasie lub balkonie oraz przepakować pozostawione pod drzewami auta.