1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Odp. Tak. Obecnie najwyższa stawka podatku dochodowego to 32%. Dla porównania, w latach 1998-2008 było to 40%, a 1994-1997 – 45%. W międzyczasie nierówności społeczne w Polsce pogłębiły się. Chcemy pomóc odwrócić ten trend, wprowadzając stawkę podatkową „dla prezesów” – 75% od dochodów powyżej 500 000 złotych rocznie.
2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Odp. Nie sądzę. Podwyższenie wieku emerytalnego, jakkolwiek niepopularne, było potrzebne do uniknięcia prognozowanego kryzysu systemu emerytur. Nawoływanie do odwrócenia tej zmiany jest populizmem.
3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Odp. Chyba tak. Na pewno uprości to system finansowania służby zdrowia i zagwarantuje dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich.
4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Odp. Jestem zwolennikiem bliższej integracji w ramach UE, ale nie uważam, żeby przyjęcie euro w najbliższym czasie było bezpieczne.
5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Odp. Oczywiście - tak. Tutaj nie chodzi tylko o zwykłą ludzką solidarność. Przypomnę, że razem z Georgem W. Bushem "wyzwalaliśmy" Irak, na zgliszczach którego wyrosło Państwo Islamskie.
6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Odp. Uważam, że państwo nie ma prawa do decydowania o fizjologii obywateli. Aborcja powinna być całkowicie legalna, niezależnie od jej oceny etycznej panującej w społeczeństwie.
7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Odp. Oczywiście, że powinna zostać uchwalona. Nie słyszałem jak dotąd żadnego rozsądnego argumentu przeciw.
8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Odp. Nie uważam, żeby problem z systemem edukacji tkwił w jego podziale na szczeble. Jako osoba z pierwszego rocznika gimnazjalistów nie jestem ich miłośnikiem, jednak nie sądzę, żeby ich likwidacja miała przynieść cokolwiek ponad ogromne koszty i chaos organizacyjny.
9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Odp. Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Z jednej strony - niedocenianie zdolności dzieci to częsty błąd ich rodziców i nauczycieli; wydaje mi się, że zasadniczo sześciolatki są ciekawe
świata i chętne do nauki. Jednak obawiam się, że polskie szkoły szybko niszczą tę ciekawość i tę chęć.
10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Odp. Nie mam zdania.
- A
- A
- A
Piotr Achinger. Okręg - Chrzanów. RAZEM
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
20:53
Polacy źle oceniają lokalne władze, ale nie zawsze chcą zmiany. Politolog wyjaśnia dlaczego
-
17:47
Order dla Zełenskiego odebrany. Jak rosyjska propaganda wykorzystuje decyzję Nawrockiego?
-
15:58
Co żyje na przystankach i w tramwajach? Kraków bada miejski mikroświat
-
15:41
Policja ustaliła tożsamość kobiety wyłowionej z Wisły
-
15:28
Gmina chce zlikwidować farmę fotowoltaiczną. Owce i kozy będą lepsze?
-
15:00
Swiatłana Cichanouska w Krakowie. „Wolna Białoruś jest interesem całego regionu”
-
14:29
Chabas, berbelucha i zajzajer
-
14:13
Tańsze bilety w Krakowie? Ekspert: „Nie ma darmowej komunikacji miejskiej”
-
13:51
Koniec prac przy kluczowym obiekcie obwodnicy Oświęcimia
-
13:22
Śmieci nie zostały odebrane? Sprawdź, co zrobić
-
12:53
Burzowy front uderzył w Małopolskę. Trwa sprzątanie po burzach
-
12:51
Przemek Czaja: Fotografia ma wspólny mianownik z malarstwem
-
12:36
Są pieniądze na zabezpieczenie osuwiska w powiecie tarnowskim. Prace jeszcze w tym roku
-
11:49
Kraków zmniejszy liczbę kramów na Małym Rynku. Wystawcy protestują
-
11:43
Codzienne bariery dla osób z niepełnosprawnościami. "Wsparcie jest na wagę złota"
-
18:30
Uzależnienie wśród osób z niepełnosprawnościami to wciąż temat tabu. Anna Dymna rzuca światło na trudną rzeczywistość
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
-
22:05
Instynkt – biologiczny autopilot czy mit?
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze