Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Nowym Sączu po raz kolejny wraca temat przebudowy maślanego rynku

  • Nowy Sącz
  • date_range Środa, 2019.07.10 11:32 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:50 )
To tradycyjne targowisko w samym centrum miasta. Władze miasta przedstawiły dość futurystyczną koncepcję zagospodarowania tego terenu.

Fot. Bartosz Niemiec

Pod targowiskiem, które dziś bez wątpienia nie jest wizytówką sądeckiej starówki, ma powstać czteropoziomowy parking na tysiąc miejsc. Na powierzchni planowana jest hala targowa z trawiastym dachem. Tuż obok, w miejscu dawnej komendy straży pożarnej, prezydent chce, by powstał szklany biurowiec dla potrzeb nowego Urzędu Miasta. "To byłaby rewolucja w Nowym Sączu, bo pojawiłoby się ponad 1000 miejsc, a do tej pory w sądeckiej strefie miejsc do parkowania jest niewiele ponad 700. Byłaby to brama dla sądeczan i gości do starego miasta, a do tego świetnie skomunikowałoby rynek maślany z resztą miasta" - przekonuje prezydent Ludomir Handzel. Dodaje, że dzięki inwestycji poprawiłyby się też warunki pracy kupców, którzy nie mają dostępu do wody czy ubikacji.

Kupcy w obawie przed utratą miejsc pracy, a w przyszłości znacznego wzrostu opłat za czynsz uważają, że projekt przebudowy nie powinien być aż tak śmiały. "Gdzie podzieje się handel w czasie remontu? To nie będzie inwestycja, która potrwa dwa, trzy tygodnie. I tak płacimy bardzo dużo za wynajem ławek, ciężko jest zarobić cokolwiek. A jak ceny wzrosną, to i znikną klienci. U nas zakupy robią emeryci. Bogaci chodzą do luksusowych sklepów" - przekonują w rozmowie z reporterem Radia Kraków kupcy.

Przypominają też, że nowe targowisko w Limanowej świeci pustakami. Kilka lat temu stragany urządzono na kilkupoziomowym parkingu. Opłaty za czynsz są jednak zbyt duże dla handlujących, a obiekt stracił charakter targowiska. 

 

Wybudowane za kilka milionów złotych targowisko w Limanowej wciąż świeci pustkami

 

Zdaniem Jakuba Potoczka, sądeckiego architekta, inwestycja jest pilna, a wraz z budową parkingu warto rozważyć zmianę całego układu komunikacyjnego w centrum. "Musimy myśleć perspektywicznie, trzydzieści, czterdzieści lat do przodu. Samochodów nie ubędzie, a rynek już się wyludnia. To widać na takich ulicach jak Jagiellońska. Wszyscy kupują tam, gdzie mogą praktycznie podjechać autem pod ladę" - zauważa Jakub Potoczek. (Cała rozmowa do posłuchania wyżej). 

To kolejny już projekt zagospodarowania rynku maślanego. Pierwszy konkretny pojawiał się w 2012 roku, kiedy strażacy przeprowadzili się do nowej komendy. W budynku miała powstać hala targowa, a w miejscu obecnego placu dwupoziomowy parking. W ramach tych planów również ulica Sobieskiego miała zostać "wyprostowana".

 Czytaj: sądeccy strażacy przeprowadzą się do nowej siedziby

Dwa lata temu ówczesny dyrekotr Wydziału Architektury w sądeckim magistracie przedstawił nową koncepcję, również z kilkupoziomowym parkingiem na kilkaset miejsc z wjazdem od ulicy Bulwar Narwiku. Na powierzchni planowano stragany. Plany jednak odłożono, ponieważ miasto realizowało kosztowne inwestycje – najpierw budowę północnej obwodnicy miasta, a później nowego mostu Heleńskiego. Pojawiały się także spore problemy z własnością działek. Teraz szanse na realizację projektu również są nikłe – miasto nie ma pieniędzy na budowę stadionu Sandecji, czy wkład własny na odnowienie Parku Strzeleckiego, na którą poprzedni prezydent zdobył ponad 30 milionów złotych dotacji.

 

Fot. Bartosz Niemiec

 

 

(Bartosz Niemiec/ew) 


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię