"Apeluję o to do mieszkańców powiatu i turystów, którzy licznie przebywają na Sądecczyznę. Proszę, aby nosić maseczki i rękawiczki. Zachęcam do częstego mycia rąk i dezynfekowania ich. Starajmy się również ograniczać przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo osób i nie można zachować dwumetrowej odległości" – powiedział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, cytowany na stronie internetowej powiatu nowosądeckiego.

Z kolei Piotr Pokrzywa z małopolskiego sanepidu podkreślił w rozmowie z PAP, że tekst ministerialnego rozporządzenia o obostrzeniach jeszcze nie został upubliczniony i dlatego na razie nie można mówić o szczegółowych działaniach realizacji zapowiadanych wytycznych.

"Na pewno w pierwszej kolejności trzeba poinformować mieszkańców o dodatkowych rygorach, a potem egzekwować ich łamanie" – powiedział.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia nowe zasady będą obowiązywać od soboty.

Zapisy o dodatkowych obostrzeniach wejdą w życie w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń – czerwony i żółty.

W woj. małopolskim większe, czerwone rygory mają obowiązywać w powiecie nowosądeckim i w mieście Nowy Sącz. Żółte, łagodniejsze – w powiecie oświęcimskim.

Czerwone obostrzenia oznaczają zakaz funkcjonowania m.in. siłowni, kin, sanatoriów i ograniczają liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do osoby na cztery metry kwadratowe. Nakaz noszenia maseczek ma obowiązywać wszędzie w przestrzeni publicznej.

W powiatach z żółtymi obostrzeniami możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. Nie zmieniają się zasady dotyczace ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek i związane z transportem zbiorowym.

Od początku pandemii w powiecie nowosądeckim i w mieście Nowy Sącz potwierdzono 998 przypadków COVID-19, z czego wyzdrowiało 196, a zmarło sześć osób. Na kwarantannie przebywa 5145 osób.

 

 

PAP/bp