Po nocnych przymrozkach warstwa śniegu jest twarda i zmrożona, jest bardzo ślisko. W ciągu dnia, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych, śnieg zrobi się miejscami grząski i mokry. Poruszanie się po szlakach w takich warunkach w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia i posiadania odpowiedniego sprzętu - takiego jak raki, czekan, kask oraz lawinowego ABC, czyli detektora, sondy i łopatki.

Na szlakach w dolinach nie ma już prawie śniegu, może zalegać błoto i jest ślisko. Rozmarzają tatrzańskie stawy - TPN apeluje o niewchodzenie na tafle lodu, który w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

Wysoko w Tatrach obowiązuje drugi - umiarkowany - stopień zagrożenia lawinowego.

Tatrzański Park Narodowy przypomina, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu. Ponadto od 1 marca do 15 maja od zmierzchu do ósmej (dłużej, gdyż kluczowe dla tokujących cietrzewi są godziny poranne) zamknięte są odcinki szlaków turystycznych: Polana Chochołowska-Bobrowiecki Żleb-Grześ, Bobrowiecka Przełęcz-Bobrowiecki Żleb-Grześ oraz Grześ-Długi Upłaz.