Dziś do promowania Małopolskiego Tele - Anioła wśród swoich mieszkańców zobowiązało się kolejnych 31 gmin i 6 powiatów. Jak działa opaska życia, czyli Tele - Anioł, wyjaśnia Piotr Bozek, prezez zarządu Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju:

- Jeśli poopieczny czuje się źle, naciska przycisk SOS, ponieważ opaska działa jak telefon i łączy się z ratownikami, bo na pierwszej linii czuwają ratownicy. Jeśli jest to kwestia ratowania zdrowia lub życia, działają ratownicy. Jeśli to jest sprawa bardziej błaha, potrzebne jest np. wsparcie psychologiczne, chęć porozmawiania z asystentami, podopieczny zostaje przełączony na inne stanowisko.

Jak bardzo potrzebny to program podkreśla Marta Malec-Lech, członek zarządu Województwa Małopolskiego:

- Wskazują na to statystyki. W projekcie bierze udział 3000 osób. Dziennie za pomocą opaski życia odbieranych jest 100-200 połączeń. Do tej pory udało się uratować życie kilkudziesięciu osobom.

Jedną z takich osób jest pan Adam: - Gdyby nie to urządzenie, już by mnie nie było. 14 października 2rzyszedłem z kościoła, kojarzę trochę, przebrałem się, na dworze byłem, w domu trochę. A potem czarna dziura.

Szczegóły pamięta jednak ratowniczka, Agnieszka Odrowąż:

- Pan Adam nacisnął przycisk SOS na opasce życia. Połączył się z centrum, zgłaszając silną duszność. Po zapoznaniu się z kartą chorobową podopiecznego, zadecydowałam, żeby wezwać pogotowie ratukowe, ponieważ jego stan zagrażał życiu.

Kolejne samorządy podpisały w piątek umowy. Jeśli ktoś pochodzi jednak z gminy, która do tej pory nie ma takiej umowy, także może liczyć na opaskę życia:

- Wystarczy że ta osoba mieszka na terenia woj. małopolskiego i jest osobą niesamodzielną. To mogą potwierdzić trzy dokumenty: skala bartel wypełniona przez lekarza lub pielęgniarkę środowiskową, zaświadczenie lekarskie lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, z którego wynika, że osoba jest niesamodzielna. To wystarcza, żeby być wlączonym do projektu i opieki, która jest bezpłatna  - wyjaśnia Piotr Bozek.

Program Małopolski Tele-Anioł oferuje nie tylko pomoc poprzez opaskę życia, ale również opiekę w domu dla najbardziej potrzebujących. Szczegóły można znaleźć na stronie malopolska.pl/teleniol. A to wszystko było możliwe dzięki ponad 32 milionom dofinansowania unijnego rozdzielanego przez Urząd Marszałkowski.

Pracownicy centrum teleopieki Małopolskiego Tele-Anioła w Suchej Beskidzkiej pokazali, jak działa opaska i jakie obowiązują procedury:

- Jeśli wybije alarm tętna, wyświetla się nam na monitorze, jaki to alarm. Dzwonimy wtedy i pytamy czy wszystko w porządku.

 

Bartłomiej Maziarz/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.