Na turystów wjeżdżających na szczyt Kasprowego Wierchu kolejką linową oraz na tych, którzy wchodzą tu pieszo, codziennie od 9.00 do 15.00 czeka trójka edukatorów-przewodników: przy górnej stacji kolejki, na Suchej Przełęczy oraz na samym szczycie (obok Obserwatorium Meteorologicznego).

Edukatorzy witają turystów krótką lekcją na temat przyrody - roślin i zwierząt Tatrzańskiego Parku Narodowego, opowiadają o historii kolei linowej. Przekazują praktyczne porady meteorologiczne i dotyczące bezpieczeństwa. Lekcje są bezpłatne.

#StacjaEdukacja to projekt realizowany przez Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Polskimi Kolejami Linowymi (PKL). Realizowany jest na Kasprowym Wierchu od czerwca do września.

Tatrzański Park Narodowy przypomina przy okazji, że na Kasprowym Wierchu są nadal zimowe warunki, dlatego trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze i planowaniu wypraw.

W wyższych partiach Tatr, na szlakach w wielu miejscach zalega jeszcze śnieg. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu - raków, czekana, kasku, lawinowego ABC. Jest ślisko.

Na niżej położonych szlakach miejscami może być mokro i błotniście. Wiosenne roztopy przyczyniły się do wezbrania wody w potokach.

Tatrzańskie stawy rozmarzają - lód jest cienki i z łatwością może się załamać. Nie należy na nie wchodzić.

W Tatrach obowiązuje ogłoszony przez TOPR pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego.