Prace na trasie do Morskiego Oka
Zmiana terminu robót i zamknięcia popularnego szlaku spowodowana jest niesprzyjającymi warunkami pogodowymi – w Tatry wróciła zima – pada śnieg, a temperatury na szczytach spadły poniżej zera. Wstrzymane zostały kolejne etapy robót, w tym układanie mas bitumicznych. Dalszy harmonogram ma zostać ogłoszony po 28 maja.
Najbliższe prace remontowe na drodze do Morskiego Oka obejmą odcinek w rejonie leśniczówki Wanta i Wodogrzmotów Mickiewicza. Na wtorek 27 maja zaplanowano frezowanie istniejącej nawierzchni, natomiast w środę 28 maja – plantowanie poboczy i sprzątanie. W tych dniach nad słynne tatrzańskie jezioro będzie można dostać się tylko pieszo.
W dalszej kolejności robót, które zależą od warunków pogodowych, zaplanowano kładzenie nowej nawierzchni na odcinku od Palenicy Białczańskiej do odejścia szlaku na Świstówkę Roztocką. Wówczas konieczne będzie całkowite zamknięcie.
Droga do Morskiego Oka to najpopularniejszy szlak w Tatrach. Rocznie pokonuje ją ponad 700 tysięcy osób.
Zimowy krajobraz pod koniec maja; biało nawet na Chochołowskiej i zagrożenie lawinowe
W Tatrach wciąż przybywa śniegu – to wyjątkowo nietypowe zjawisko jak na koniec maja. W sobotni poranek na Kasprowym Wierchu leżało 20 cm śniegu – w ciągu ostatniej doby przybyło go tam 15 cm, a temperatura na szczycie spadła do –4 st. C. Od wysokości 1700 m n.p.m. obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Śnieg pokrywa także inne partie Tatr - na Hali Gąsienicowej leży 18 cm, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 12 cm, a biało zrobiło się nawet na Polanie Chochołowskiej – tam odnotowano 4 cm pokrywy śnieżnej. Śnieg pojawił się także na Gubałówce.
Ratownicy TOPR ostrzegają przed trudnymi warunkami: „W wyższych partiach Tatr nadal przewidywane są niewielkie opady śniegu. Należy unikać miejsc, gdzie występuje nagromadzenie większej jego ilości. Warunki do uprawiania turystyki wysokogórskiej są niekorzystne” – informują.
Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, ale możliwe jest zejście małych i średnich lawin, zwłaszcza na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach.
Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) przekazały w sobotnim komunikacie, że warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Szlaki w wyższych partiach przysypane są świeżym śniegiem. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Turyści planujący wyprawy w wyższe partie gór powinni posiadać doświadczenie w zimowej turystyce górskiej oraz odpowiedni sprzęt – raki, czekan, kask. Na niżej położonych szlakach jest ślisko i błotniście, a w potokach utrzymuje się podwyższony poziom wody. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości – ostrzega TPN.
Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest nieczynna do 30 maja z powodu przeglądu technicznego.