Z policją kontaktowali się też rodzice szukający swoich dzieci, jednak mali narciarze zazwyczaj byli odnajdywani dosyć szybko przez samych rodziców. Zgłoszono także kradzieże sprzętu narciarskiego.
„Policjanci dbają o bezpieczeństwo osób aktywnie odpoczywających na stokach, ale i zwracają uwagę na osoby, które zbyt agresywnie lub pod wpływem alkoholu szusują na stokach. Podczas służby na stoku zadaniem patrolu narciarskiego jest przede wszystkim ochrona zdrowia i życia osób z niego korzystających” – wyjaśnił rzecznik policji.
Policjanci na nartach zwracają szczególną uwagę i wyciągają konsekwencje wobec osób szusujących w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku. Policjanci sprawdzają również czy narciarze i snowboardziści przestrzegają regulaminu stoku, a także sprawdzają, czy dzieci i młodzież do 16. roku życia mają na głowach kaski.
Rejony stoków narciarskich patrolują także policjanci z pionu prewencji, których zadaniem jest m.in. zapobieganie bójkom, uszkodzeniu mienia czy kradzieżom sprzętu narciarskiego.
Narciarski Dekalog FIS to zbiór dziesięciu reguł, których należy przestrzegać na stokach narciarskich:.
1. Wzgląd na inne osoby - Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych osób.
2. Panowanie nad szybkością - Narciarz lub snowboardzista powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trudności i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
3. Wybór kierunku jazdy - Jadący powyżej narciarz lub snowboardzista, dysponując lepszą widocznością i możliwościami, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z osobą znajdującą się poniżej.
4. Wyprzedzanie - Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz zawsze w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potracenia wyprzedzanego.
5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy - Narciarz lub snowboardzista, który wchodzi/wjeżdża na trasę powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
6. Zatrzymanie się - Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz lub snowboardzista może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz lub snowboardzista powinien usunąć się z toru jazdy tak szybko jak to możliwe.
7. Podchodzenie i schodzenie - Narciarz lub snowboardzista powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy i snowboardzistów, którzy pieszo schodzą w dół.
8. Przestrzeganie znaków narciarskich - Każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
9. Zachowanie w razie wypadku - W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanemu pomocy.
10. Stwierdzenie tożsamości - Każda osoba uczestnicząca w wypadku lub będąca jego świadkiem powinna podać swoje dane osobowe.
- A
- A
- A
Policyjne patrole narciarskie na stokach
Na stokach narciarskich w okresie ferii są obecne policyjne patrole narciarskie. W pierwszym tygodniu zimowej przerwy policjanci kilka razy interweniowali wobec narciarzy nieprzestrzegających tzw. Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Skończyło się na upomnieniach – poinformował PAP rzecznik zakopiańskiej policji asp. sztab. Roman Wieczorek.Najnowsze
-
22:26
Do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze
-
21:27
Pogrzeb prof. Aleksandra Krawczuka
-
20:49
Samochody rajdowe - zmiany przepisów dotyczących rejestracji i badań technicznych
-
20:33
Andrzej Adamczyk: Umowa zawarte z zarządcą autostrady A4 Kraków-Katowice jest szkodliwa dla kierowców
-
20:08
Kultura na weekend - magazyn filmowy 03.02 | Klasyka polskiego kina i "Wieloryb"
-
19:44
Ostry atak zimy w Małopolsce. Cieszą się turyści, kierowcy mniej
-
18:33
Pogoda miesza w Willingen
-
18:14
Kontrolerzy biletów kontra pracodawca. Chodzi o zmieniony bez ich wiedzy regulamin wynagradzania
-
17:40
Specjalistyczny kontener medyczny już jutro trafi do strażaków z Ukrainy
-
17:20
Radio Kraków: Stanisław Bisztyga i Ryszard Majdzik 3.02.23
-
17:20
Stanisław Bisztyga i Ryszard Majdzik w Radio Kraków 3.02.23
-
17:14
Kolejne zapadlisko w Trzebini. Tym razem na płycie stadionu UKS Górnik Siersza
-
16:58
Prof. Aleksander Krawczuk spoczął na Cmentarzu Rakowickim
-
16:50
Kraków pożegnał Aleksandra Krawczuka
-
16:28
W poniedziałek ma zacząć się remont ulicy Teligi w krakowskim Prokocimiu
-
16:08
"Porwanie Baltazara Gąbki" - nowa płyta Radia Kraków
-
16:08
Krakowski Balet Cracovia Danza podsumowuje 2022 rok i zaprasza na kolejne, tegorczne wydarzenia
-
15:01
RT @joanna_gaska: Prezydent RP @AndrzejDuda podpisał postanowienie o mianowaniu – z dniem 7 lutego 2023 r. – na stanowisko Dowódcy General…
-
15:01
RT @joanna_gaska: Prezydent RP @AndrzejDuda podpisał postanowienie o mianowaniu – z dniem 7 lutego 2023 r. – na stanowisko Dowódcy General…
-
15:01
RT @joanna_gaska: Prezydent RP @AndrzejDuda podpisał postanowienie o mianowaniu – z dniem 7 lutego 2023 r. – na stanowisko Dowódcy General…
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze