Radio Kraków
 • A
 • A
 • A

Pożar w Nowej Białej: dziewięć osób trafiło do szpitala, w miejscowej szkole punkt pomocy

Dziewięć osób poszkodowanych w pożarze we wsi Nowa Biała w pow. nowotarskim trafiło do szpitala. "Są to głównie osoby z lekkimi oparzeniami. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ponieważ spadła z dachu i złamała kręgosłup - powiedział PAP rzecznik nowotarskiej straży pożarnej Piotr Krygowski.

fot: PAP/Grzegorz Momot

posłuchaj Joanny Paździo - rzeczniczki wojewody

W akcji gaśniczej bierze udział sto zastępów straży pożarnej z PSP i OSP z powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego.

Na miejsce zdarzenia dotarł wieczorem wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W miejscowej szkole zorganizowany został punkt pomocy. "Większość poszkodowanych osób zadeklarowała jednak, że spędzi noc u swoich rodzin i najbliższych" – powiedział PAP Łukasz Kmita.

Pomoc dla poszkodowanych zadeklarowali także właściciele pensjonatów. W gotowości są psychologowie, którzy mogą udzielić wsparcia tym, którzy go potrzebują.

Wojewoda powiedział PAP, że jest po rozmowie z wójtem gminy o uruchomieniu szybkiej ścieżki pomocy. "Poszkodowane rodziny mogą otrzymać zasiłki celowe na najpilniejsze potrzeby w wysokości do 6 tys. zł" – powiedział Kmita. Dodał, że środki te mogą być przekazane w 24 godziny od wniosku gminy, która wskaże szacowaną liczę rodzin wymagających wsparcia i potrzebną kwotę.

Później mieszkańcy będą mogli się starać o zasiłki celowe na remont budynków mieszkalnych w wysokości od 20 do 100 tys. zł a w sytuacjach szczególnych takich jak ta w Nowej Białej nawet do 200 tys. zł.

Informacja o pożarze dotarła do straży pożarnej o godzinie 18:20. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa wsi Nowa Biała jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewnianych.

Jak powiedział PAP rzecznik nowotarskiej straży pożarnej Piotr Krygowski, sytuacja jest już opanowana Trwa dogaszanie pożaru. Rozpoczęło się szacowanie szkód. Uszkodzonych przez pożar zostało 13 budynków mieszkalnych i dwadzieścia trzy budynki gospodarcze. "Niektóre są spalone w całości, niektóre w części. Poszkodowanych zostało dziewięć" - mówił Krygowski.

Na żywo

 • 21:11
  Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku, że Wojewódzki Sztab Kryzysowy przygotowuje pomoc dla mieszkańców poszkodowanych w pożarze.
 • 21:22

  Telewizja TVN 24 informuje, że na miejscu pracuje w tej chwili 400 strażaków, a ogień zajął 21 domówi i 20 budynków gospodarczych
 • 21:58
  Pożar jest opanowany - informuje straż pożarna
 • 21:58
  Pożar jest opanowany - informuje straż pożarna
 • 22:00
  9 osób jest poszkodowanych. Na miejscu jest śmigłowiec lotniczego pogotowia, na wypadek, gdyby ktoś pilnie potrzebował pomocy - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Bogusław Szydło ze straży pożarnej.
 • 22:10
  B.Szydło: Na miejscu 400 strażaków. Trwa dogaszanie, sprawdzanie i przeszukiwanie obiektów.
 • 22:20
  W sprawie pożaru w Nowej Białej zbierze się jeszcze dziś wojewódzki sztab kryzysowy.
 • 22:45
  Bogusław Szydło ze straży pożarnej w rozmowie z TVP Info: W pierwszej fazie pożaru mieszkańcy sami  starali się ratować mienie z płonących budynków, m.in. wyprowadzać zwierzęta. Po przybyciu na miejsce tym mieszkańcom została udzielona pomoc. Poszkodowanych jest 9 osób, 4 z poparzeniami trafiły do szpitali.
 • 23:07
  Zebrał się Wojewódzki Sztab Kryzysowy - poinformowała naszego reportera Bartłomieja Bujasa Joanna Paździo z biura wojewody małopolskiego - Dla poszkodowanych mieszkańców organizowana jest pomoc, także noclegi. Znaczna część jednak zatrzyma się u bliskich.
 • 23:40
  Joanna Paździo: Mieszkańcy będą mogli starać się o pomoc finansową. Doraźne zasiłki wynoszą do 6 tys. zł, ale można starać się też o kwotę do 100 tys. na odbudowę zniszczonych budynków gospodarczych i do 200 tys. na odbudowę domów.
 • 00:03
  "Nikogo nie zostawiamy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad głową. Wojsko natychmiast zaangażowało się w akcję pomocy" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Poinformował także, że na temat pomocy rozmawiał z szefami MSWiA, MON i z wojewodą małopolskim.
 • 00:05
  Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że premier uda się do Nowej Białej.
 • 00:27
 • 00:35
 • 00:35
  Glos zabrał też prezydent
 • 00:37
  Straż informuje, że pożar jest ugaszony. Trwa rozbiórka zniszczonych budynków.
 • 00:38
  - W trakcie prac rozbiórkowych będziemy mieli dalszą wiedzę, co do strat materialnych oraz tego, ile zwierząt ucierpiało. Będziemy dokładnie sprawdzać pogorzelisko. Każdy budynek z osobna" – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Piotr Krygowski ze straży pożarnej w Nowym Targu.
 • 00:39
  PAP: Jedna z rodzin w momencie wybuchu pożaru była na weselu i tam dowiedziała się, że ich dom się spalił.
 • 01:00
  Do wydarzeń w Nowej Białej będziemy wracać od rana w wiadomościach Radia Kraków. Do usłyszenia.
Tematy:
Autor:
Polska Agencja Prasowa

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię