„Chcielibyśmy, aby rok 2025 został ogłoszony Rokiem Gąsieniców, w wymiarze ogólnopolskim lub wojewódzkim. Ród Gąsieniców jest najstarszym osiadłym rodem w Zakopanem. Na przestrzeni wieków ten ród zasłużył się w wielu dziedzinach, na przykład w sporcie, w sztuce i polityce czy w obronie ojczyzny. Pierwsi Gąsienicowie byli rolnikami. Na trudnej podhalańskiej ziemi zajmowali się hodowlą bydła i wypasem owiec na tatrzańskich halach” – mówił Gąsienica–Walczak.
Centralnymi obchodami 500-lecia osadnictwa rodu u Gąsieniców pod Giewontem ma być uroczysta msza i spotkanie na rodowej Hali Gąsienicowej w Tatrach. Ponadto grupa inicjatywna chce, aby w roku 2025 odbył się szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Wśród Gąsieniców są bowiem artyści, poeci malarze, muzycy i sportowcy.
Jedna z inicjatorek wydarzenia i autorka „Genealogii Rodu Gąsieniców” Maria Krzeptowska–Jasinek dodała, że obecnie jest około 200 przydomków nazwiska Gąsienica, a ród rozsiany jest po całym świecie. Oprócz Stanów Zjednoczonych, Austrii czy Francji, Gąsienicowie zamieszkują również bardziej egzotyczne kraje jak Republikę Południowej Afryki, Argentynę, Brazylię i w Meksyk.
„Pierwsze pisane źródła świadczą, że Gąsienicowie przybyli pod Giewont pomiędzy 1525 a 1530 rokiem, więc mija 500 lat jak przybili pod Tatry i założyli Nawsie, czyli najdawniejszą część dzisiejszego Zakopanego. Chcemy uczcić tę rocznicę, ponieważ ród Gąsieniców jest wyjątkowo silny i cały czas związany z Podhalem. Chociaż dziś Gąsienicowie zamieszkują również odległe kraje, choć są daleko, to pamiętają, że są góralami” – powiedziała PAP Maria Krzeptowska–Jasinek.
Wyjaśniła ona, że po raz pierwszy w aktach notarialnych odnotowano nazwisko Gąsienica w 1525 roku.
„Mówiło się, że Gąsienicowe osiedlili się +za kopą Gubałowską+, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa Zakopane, choć nie ma co do tej kwestii jednego stanowiska” – wyjaśniła.
Z rodu Gąsieniców wywodzi się m.in. znany tatrzański bajarz i przewodnik Sabała, olimpijczycy - Franciszek Gąsienica–Groń, Jan Gąsienica–Ciaptak, Andrzej Gąsienica–Daniel, Andrzej Gąsienica–Roj, Józef Gąsienica–Sobczak oraz artyści - Wojciech Brzega, Karol Gąsienica Szostak, Stanisław Gąsienica–Sobczak. Na podstawie dziejów Gąsieniców powstała trylogia Józefa Kapeniaka pt. „Ród Gąsieniców”, a na kanwie tego dzieła powstał film o tym samym tytule w reżyserii Konrada Nałęckiego.
- A
- A
- A
Chcą uczcić 500-lecie osadnictwa rodu Gąsieniców pod Giewontem
W Zakopanem zawiązała się grupa inicjatywna mająca na celu zorganizowanie obchodów 500-lecia osadnictwa rodu Gąsieniców pod Giewontem. Główne uroczystości mają przypaść na rok 2025 – powiedział PAP jeden z inicjatorów Jan Gąsienica-Walczak.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze