- A
- A
- A
Muszyna: remont rynku, odbudowa zamku i nowości w ogrodach sensorycznych
Stawy z wolierami dla egzotycznych ptaków, promenada wzdłuż Popradu, czy odbudowany XIX-wieczny ratusz z zabytkowymi piwnicami. To tylko niektóre atrakcje, jakie pojawią się Muszynie. Część z nich będzie gotowa już w tym roku. M.in. o stawy powiększą się Ogrody Magiczne. Natomiast w maju ruszy rewitalizacja rynku, a także jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem rozpocznie się częściowa odbudowa zamku.Rynek w Muszynie na nowo
To co najważniejsze, rynek przestanie być węzłem komunikacyjnym. Zniknie z niego ruch samochodów, a także parking. W jego miejscu stanie natomiast dawny muszyński ratusz, który spłonął w XIX wieku. Nie będzie to jednak siedziba urzędników, lecz znajdzie się tam punkt informacji turystycznej, pijalnia wód mineralnych i sala reprezentacyjna, gdzie organizowane będą wydarzenia kulturalne.
Największą atrakcją budynku będą odkopane przez archeologów piwnice dawnego ratusza, gdzie dawniej składowano wino. Będzie też sala tortur i więzienie, bowiem przed wiekami Muszyna słynęła z procesów karpackich zbójników i czarownic.
Rynek zyska też więcej zieleni, a ulica Kościelna prowadząca z kościoła na rynek przejdzie remont i stanie się deptakiem.
Muszyńskie ogrody wciąż się powiększają
Jaworzynę Krynicką, Tatry i dolinę Popradu w Muszynie można podziwiać przy dźwiękach muzyki. W Ogrodach Sensorycznych otwarto nową atrakcję tzw. pawilon muzyczny. To przeszklony budynek wkomponowany w zboczę Suchej Góry. Można tam nie tylko posłuchać muzyki na żywo, ale także skosztować słynnych muszyńskich wypieków.
- Brakowało tutaj takiego miejsca. Po takiej wędrówce pod górkę, każdy z chęcią odpocznie, czego się napije. Przyjeżdżamy tu co roku i co roku widzimy coś nowego – mówią jednym głosem turyści odwiedzający Ogrody Sensoryczne.
Przed budynkiem jest wodna kaskada ze stawem dla kaczek. Wokół natomiast zamontowano leżaki.
Przyszła i kolej na prace na zamku
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem rozpocznie się częściowa odbudowa zamku. - Dziś oprócz pięknych widoków zamkowe ruiny nie wiele oferują, dlatego konieczna jest odbudowa – uważają turyści.
Projekt częściowej rekonstrukcji zamku zakłada podniesienie murów zewnętrznych, odtworzenie wieży strażniczej i mostu zwodzonego. W miejscu dawnego domu zachodniego urządzony zostanie natomiast taras widokowy, a w podziemiach kawiarnia i komnaty z ekspozycjami do zwiedzania.
(Bartosz Niemiec/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:45
Kim jest człowiek, który od setek lat oszukuje świat sztuki?
-
06:28
Poniedziałek będzie pochmurny. Na południu Małopolski deszcz, w Tatrach może spaść śnieg
-
06:06
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 05.05
-
06:01
Matury czas zacząć. Dziś początek egzaminu dojrzałości
-
21:05
Nienawidzę cię, ale nie odchodź! Jak żyć z borderline?
-
20:47
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1565 04.05.2025
-
19:06
Wałęsa na Światowym Kongresie Mediów Informacyjnych: musimy zrozumieć czasy, w których przyszło nam żyć
-
17:23
Z wizytą w bacówce
-
17:15
Zmarł raper Michał "Joka" Marten, związany z zespołem Kaliber 44
-
17:01
Termalika cały czas walczy o ekstraklasę
-
16:58
Przegrana Cracovii na własnym boisku
-
15:59
"Elektrykiem" do Morskiego Oka taniej niż za 100 zł? Jest jeden sposób
-
15:46
Tysiąc motocyklistów rozpoczęło sezon. "Nie wszyscy gnają na złamanie karku"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze