- A
- A
- A
Pijalnia Jana w Krynicy została otwarta po remoncie. ZDJĘCIA
Mieszkańcy, a także turyści i kuracjusze wypoczywający w Krynicy, znów mogą degustować wody mineralne w Pijalni Jana. Blisko stuletni zabytek przeszedł gruntowną modernizację i po półrocznej przerwie został otwarty. W budynku wymieniano wszystkie zniszczone elementy drewnianej konstrukcji, a także stolarkę okienną i instalacje. Był to pierwszy taki remont Pijalni od ponad 50 lat.- Budynek nie stracił jednak klimatu z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Co dało się zachować, w porozumieniu z konserwatorem tak robiliśmy, żeby to utrzymać. Jeśli się nie dało, elementy były wykonane na nowo, ale w takim samym kształcie – zapewnia Wiesław Piór, prezes uzdrowiska. "Ta Pijalnia była starawa. Ona ma dużo lat. Mieskam blisko. Przyjemnie jest popatrzeć. Jest elegancko. Powinniśmy dbać o takie zabytki. Cieszę się" - dodają mieszkańcy Krynicy.
W obiekcie można oczywiście skosztować leczniczych wód mineralnych. "Przede wszystkim serwujemy tutaj wodę ze źródła Jan. Ona świetnie działa na schorzenia urologiczne. Czyści organizm z toksyn. Możemy też napić się wody Józef. Józef nie jest wodą konfekcjonowaną. Nie można go kupić w sklepie. Ta woda powinna być spożywana w krótkim czasie od pobrania ze źródła. Ta woda ma świetny wpływ na cukrzyków, na cholesterol" – podkreśla Marta Adamczyk z Uzdrowiska Krynica Żegiestów S.A.
Remont miał kosztować ponad 1 milion 600 tysięcy złotych. Podczas prac okazało się jednak, że stan budynku jest o wiele poważniejszy niż sądzono. Ostatecznie remont zamknął się kwotą dwóch milionów złotych.
Pijalnia Jana jest już wyremontowana, ale wygląd zmienia także otoczenie zabytku. Od kilku miesięcy trwa bowiem remont Polany Janówka, czyli pobliskiego parku. Do maja 2020 roku zyska on nowa fontannę, stylowe latarnie, ławki, wymienione zostaną również alejki i roślinność.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Bartosz Niemiec/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
15:59
Seria wypadków i kolizji na małopolskich drogach
-
14:07
Aleksandra Mirosław z brązowym medalem w Krakowie
-
11:04
Zaginął Andrzej Majsterek. Akcja poszukiwawcza nad Jeziorem Rożnowskim została przerwana
-
10:44
Niebezpieczne spotkanie na szlaku: jeleń wydzierał dziecku plecak z jedzeniem
-
10:10
Jak wyleczyć dzieci z nieczytania książek?
-
09:10
Dzieci są filozofami, czy filozofują?
-
09:03
Małopolska na dwóch kółkach. Trasa 2: z Nowego Targu do Szczawnicy
-
08:34
Za nami 42. PZLA Mistrzostwa Polski U23. "Cieszymy się, że ogólnopolskie imprezy wracają do Krakowa"
-
08:30
Na dwóch kółkach z Nowego Targu do Szczawnicy. Najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce?
-
07:40
Upalna niedziela w Małopolsce
-
07:00
Turystyczny potencjał polskiej wsi
-
15:05
Mielofibroza - niepozorne objawy, poważna choroba
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze