- A
- A
- A
Linia kolejowa Nowy Sącz – Chabówka produktem turystycznym
Powstała 130 lat temu i jest unikatem na skalę europejską. PKP nie potrafi jednak wykorzystać potencjału turystycznego Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, której ocalałym fragmentem jest linia z Nowego Sącza do Chabówki – twierdzą miłośnicy kolei. Dlatego już po raz drugi chcą zwrócić uwagą na jej walory krajoznawcze, które docenili nie tylko turyści, ale również filmowcy m.in. Steven Spielberg i Andrzej Wajda.Pociąg retro. Nowy Sącz - Chabówka. Fot. Damian Radziak.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 22
W ubiegłym roku miłośnicy kolei powołali do życia stowarzyszenie „Lokomotywa”. Jego działacze mieli ogromny wkład w uratowanie linii z Nowego Sącza do Chabówki przed likwidacją, do której przymierzały się Polskie Linie Kolejowe. Symbolicznym uczczeniem sukcesu było bicie rekordu Polski we wspólnym śpiewaniu przeboju Maryli Rodowicz „Wsiąść do pociągu byle jakiego...”. Wydarzenie zgromadziło przed zabytkową stację PKP w Kasinie Wielkiej ponad tysiąc osób.
„Lokomotywa” nie zwalnia i chce pobić kolejny rekord. Tym razem uczestnicy zabawy będą śpiewać piosenkę Ryszarda Rynkowskiego „Jedzie pociąg z daleka” i to już w najbliższą niedzielę. Organizatorzy z tej okazji wydali specjalne śpiewniki, przygotowali mnóstwo atrakcji dla dzieci. Na stacji pojawi się też zabytkowy pociąg. Głównym celem stowarzyszenia „Lokomotywa” jest teraz stworzenie z zabytkowej linii kolejowej Nowy Sącz – Chabówka produktu turystycznego. Przepięknie wytyczona trasa widokowa przyciąga swoim urokiem miłośników kolejnictwa z całego świata. W okresie dwóch wakacyjnych miesięcy 2012 roku przewiozła ponad 10 tysięcy ludzi.
Udział we wspólnym śpiewaniu mogą wziąć wszyscy miłośnicy kolei, którym los historycznej linii nie jest obojętny. Impreza odbędzie się przed zabytkowym dworcem PKP w Kasinie Wielkiej. Początek o godzinie 15.00 w niedzielę 13 lipca.
Bartosz Niemiec/mz
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
14:26
Będą zmiany zasad dla rad dzielnic? W tle sprawa skazanego radnego
-
14:10
Wiosna w Sądeckim Parku Etnograficznym
-
14:07
Radny i urzędnik w jednej osobie? Kraków apeluje o zmiany w prawie
-
13:46
"Artystą jest się tylko na scenie, a w życiu trzeba być zwykłym człowiekiem". Historia Wiesława Ochmana
-
13:06
"Konsekwencje zaniedbań rządu ponoszą ludzie najubożsi". Ekspert o programie "Czyste Powietrze"
-
12:49
Preparaty, które ożyły w sztuce. Niezwykły gabinet osobliwości na Krakers Art Week
-
12:46
"To koniec naszych miejsc pracy". Przedsiębiorcy protestują
-
12:24
Masterplan dla Rybitw i Płaszowa budzi sprzeciw. "Chcemy pracy, nie Manhattanu"
-
12:24
Świstaki wyszły z nor po zimie. TPN apeluje, by zapewnić im spokój
-
11:55
Wady zgryzu nie są wyłącznie problemem estetycznym. Korepetycje z edukacji zdrowotnej. Lekcja 28
-
11:15
Graffiti na zabytkach w Krakowie. 18-latek w rękach policji
-
10:48
Zamiast „Kurantu” – UNA. Kluboksięgarnia PWM otwiera się przy Rynku Głównym 36
-
10:30
Narodowy Stary Teatr dołącza do prestiżowej europejskiej sieci MITOS21
-
10:02
Gaz, broń i dwa rozboje jednego dnia. Nastolatkowie zatrzymani
-
09:57
Granaty w piwnicy jednego z bloków w Wadowicach. Zarządzono ewakuację
-
09:56
Oszust z krakowskiego Dworca Głównego zatrzymany. Wyłudził pieniądze i telefon
-
09:51
Nie żyje wybitny trener Stanisław Majorek. Legenda polskiej piłki ręcznej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze