Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Limanowa: Rosjanie chcą wyjaśnień ws. rozbiórki pomnika

  • Nowy Sącz
  • date_range Środa, 2014.07.09 07:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:08 )
Rosjanie żądają wyjaśnień po rozbiórce pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w parku w Limanowej. Głos w tej sprawie zabrał rosyjski MSZ, nazywając działania władz limanowej „bluźnierczą akcją” i elementem prowadzonej przez Polskę „wojny pomnikowej”.

Posłuchaj relacji Sławomira Wrony
Limanowa

Zdaniem Rosjan działania władz Limanowej to "akt wandalizmu” przeprowadzony celowo tuż przed 70. rocznicą "zwycięstwa Związku Radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej". Stojący w miejskim parku obelisk został rozebrany w ubiegłym tygodniu. Rozbiórkę poprzedziły ponad dwuletnie starania o wymagane w takich sytuacjach zgody, stąd zdziwienie władz Limanowej na tak ostrą reakcja strony rosyjskiej.

Usunięcie pomnika zostało uzgodnione m.in. z Krajową Radą Pamięci Walk i Męczeństwa i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Sekretarz rady pamięci, Andrzej Kunert, w piśmie przesłanym na ręce burmistrza Limanowej Władysława Biedy jeszcze w 2012 r, przychyla się do wniosku o zgodę na rozebranie monumentu informuje jednocześnie, że strona rosyjska nie odpowiedziała na oficjalne zapytanie w tej sprawie.

Pomnik w Limanowej powstał w latach 50. ubiegłego wieku. W ostatnich latach popadł w ruinę i był wielokrotnie dewastowany. W chwili rozbiórki nie było na nim żadnych tablic czy symboli a wielu limanowian nie wiedziało nawet komu sypiący się obelisk był poświęcony. W ocenie specjalistów z nadzoru budowlanego jego stan zagrażał także bezpieczeństwu przechodzących w pobliżu spacerowiczów.

Przypominamy: Limanowa bez pomnika „wdzięczności Armii Czerwonej”

(Sławomir Wrona/ko)


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię