Tkaczki z okolic Piwnicznej nie wykluczają, że w Polsce tylko w ich regionie tradycja tkania rękawic furmańskich przetrwała do dziś dzięki przekazywaniu jej z pokolenia na pokolenie. Zdecydowały się więc na przygotowanie ich symbolicznego pomnika w postaci gigantycznych rękawic.

Pierwszą z pary tka kilka osób. W tym celu wcześniej tkaczki przygotowały z własnych owiec kilkadziesiąt kilogramów wełny – białej, czarnej i brązowej. Na rękawicach będzie wzór zaczerpnięty z ponad stuletnich rękawic, które są w zbiorach Muzeum Regionalnego w Piwnicznej.

Rękawica będzie gotowa w czerwcu i zostanie zaprezentowana na Śtrycie Pasterskim w Wierchomli. Tam wspólnie z turystami rozpocznie się tkanie drugiej rękawicy do pary.

Góralki z okolic Piwnicznej utkały rękawice furmańskie dla Berniego Sandersa. Inspiracją było zdjęcie zmarzniętego amerykańskiego senatora, który ubrany w podobne rękawice uczestniczył w zaprzysiężeniu prezydenta USA Joe Bidena. Ich akcją zainteresowały się media na całym świecie. Podarunek jest już w drodze do Waszyngtonu.  

 

Bartosz Niemiec/jz

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.