W 2021 roku w województwie małopolskim z powodu COVID-19 zmarło ponad 4,9 tys. osób. Aż 4 457 z nich nie było zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Czarne statystyki potwierdzają lekarze, którzy odpowiadają za opiekę nad pacjentami z COVID-19 w naszym regionie. Z ich codziennych relacji wynika, że najbardziej intensywnej opieki w szpitalach i mechanicznego wsparcia pracy płuc wymagają przede wszystkim osoby, które nie zdecydowały się skorzystać z możliwości „ukłucia”.
 
Szczepienia to najskuteczniejsza broń, jaką w tym momencie dysponujemy w starciu z koronawirusem. Pomagają ograniczyć ryzyko zachorowania, a jeśli do niego dojdzie, łagodzą przebieg choroby i zmniejszają ryzyko śmierci. Szczepionki wykorzystywane do „ukłuć” są skuteczne i bezpieczne. Na ponad 45 mln wykonanych w Polsce szczepień, zaledwie 0,036 proc. wiązało się ze zgłoszonymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi, które w większości miały charakter łagodny. Dotyczyły one np. bólu i zaczerwienienia ręki w miejscu wkłucia.
 
Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19? - https://www.gov.pl/web/szczepimysie/dlaczego-warto-sie-zaszczepic-przeciwko-covid-19 
 
Szczepienie od 5 roku życia
Z profilaktyki COVID-19 obecnie mogą skorzystać wszystkie osoby od 5 roku życia. W połowie grudnia ruszyły szczepienia najmłodszych dzieci w wieku 5-11 lat. W ich przypadku do szczepień jest wykorzystywana specjalna, mniejsza dawka preparatu Pfizer. Do szczepień kwalifikuje lekarz, a w punkcie szczepień maluchowi musi towarzyszyć rodzic lub inny opiekun prawny.
 
E-skierowanie na szczepienie jest wystawiane automatycznie, w momencie ukończenia wieku pozwalającego na skorzystanie z profilaktyki. Dokument znajdziesz w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Wizytę w punkcie szczepień umówisz dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii Narodowego Punktu Szczepień – 989. Rejestracja jest prowadzona także za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl, SMS-ów o treść SzczepimySie wysyłanych na numer  664 908 556 lub 880 333 333 oraz bezpośrednio w punktach szczepień. Obecnie w Małopolsce działa ponad 600 punktów szczepień. To nie tylko przychodnie i szpitale, ale również apteki czy galerie handlowe. Dzięki temu wizyta nie wiążę się z dalekimi podróżami i można ją połączyć np. z zakupami.
 
Jeśli pełen cykl szczepienia masz za sobą, zgłoś się po dawkę przypominającą szczepionki. Dzięki niej dodatkowo zwiększysz swoją odporność na koronawirusa. E-skierowanie także w tym przypadku zostanie wystawione automatycznie, po upływie określonego czasu od ostatniego „ukłucia”.
Umów dziecko na szczepienie - https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja-na-szczepienie-dzieci-w-wieku-5-11-lat 
 
Certyfikat na 9 miesięcy
Po szczepieniu otrzymasz Unijny Certyfikat COVID (UCC), potwierdzający, że skorzystałeś z profilaktyki przeciwko koronawirusowi. Ułatwia on m.in. podróżowanie po Europie. Do tej pory wydawane certyfikaty były ważne rok. Od 1 lutego ten okres zostanie skrócony do 270 dni. Data ta jest liczona od ostatniego szczepienia. 9 miesięcy będzie ważny również certyfikat wydawany po przyjęciu dawki przypominającej szczepionki.
 
UCC możesz pobrać po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta lub mieć go na stałe przy sobie w aplikacji mojeIKP. Jeśli nie masz dostępu do internetu czy nie korzystasz ze smartfona, poproś o wydrukowanie certyfikatu w punkcie szczepień wykonującym „ukłucie”.
 
Twój Unijny Certyfikat COVID będzie ważny 270 dni - https://www.gov.pl/web/szczepimysie/twoj-unijny-certyfikat-covid-bedzie-wazny-270-dni