Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Normalizuje się sytuacja po ulewach. Małopolska liczy straty

  • Aktualności
  • date_range Poniedziałek, 2020.06.22 07:09 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:37 )
Trwa sprzątanie i szacowanie strat po ulewnych deszczach w Małopolsce. Najgorzej było w okolicach Myślenic, Bochni, Limanowej oraz Dobczyc. Podtopionych zostało 640 budynków. Zalanych i podmytych zostało także ponad 100 dróg. Woda wdarła się między innymi do szpitala w Szczyrzycu, pacnejtów trzeba było przenieść na wyższe piętra.

Fot. Bartłomije Bujas

Posłuchaj co mówią mieszkańcy Łapanowa i wójt Andrzej Śliwa
Zalany Łapanów

Uszkodzone i nieprzejezdne są drogi powiatowe w Pcimiu i Dąbiu w powiecie myślenickim oraz Szczyrzycu i Weglówce w powiecie limanowskim. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w powiatach myślenickim i limanowskim oraz w Łapanowie i Bochni. Rano prawie tysiąc odbiorców pozbawionych było energii elektrycznej. 

Sytuacja hydrologiczna w Małopolsce powoli się stabilizuje. Poziom wody w rzekach pomału opada. Stan alarmowy przekroczony jest na Rabie w Proszówkach koło Bochni, na Wiśle w Jawiszowicach oraz na Sole w Oświęcimiu. Ostatnia noc w Małopolsce była spokojniejsza. Od północy strażacy interweniowali kilkanaście razy. Poprzedniej doby interwencji było ponad 670. 

Po ulewach w Małopolsce trwa sprzątanie i szacowanie strat. Od poniedziałku mieszkańcy mogą składać wnioski o podstawową pomoc dla powodzian - do sześciu tysięcy złotych. 

 

Łapanów koło Bochni

Worki z piaskiem poustawiane wokół okolicznych sklepów, poza tym błoto oraz sporo walających się po ulicach śmieci - to widać kiedy podjeżdża się przed Urząd Gminy w Łapanowie. Na szczęście wody już nie ma. W niedzielę jednak było naprawdę kiepsko.

Trudna sytuacja w Łapanowie. Zawiodły wały przeciwpowodziowe

Woda napłynęła do Łapanowa z powiatu limanowskiego przez Tarnawę i Grabie. Jak komentują mieszkańcy, wał przeciwpowodziowy, który został przerwany, był niewystarczający. Należało go przebudować już po powodzi w 2010 roku, ale mimo prób gminy nic z tego nie wyszło - przez nieuregulowane sprawy własnościowe. Teraz, po dziesięciu latach od ostatniej takiej powodzi, właściciele sklepów znów szacują straty.

IMGW: ostrzeżenie przed burzami z gradem na Mazowszu, Podkarpaciu i w Małopolsce

Strażacy apelują do mieszkańców o rozwagę i niezbliżanie się do zerwanych mostków, podmytych dróg i uszkodzonej infrastruktury. Pogotowia alarmowe obowiązują w powiatach: myślenickim, bocheńskim i limanowskim.

Alarmy powodziowe w rejonie Oświęcimia

Alarmy powodziowe wprowadzili w poniedziałek starosta oświęcimski, prezydent Oświęcimia i wójt gminy Oświęcim – poinformowały te trzy samorządy. Decyzje mają związek z sytuacją na głównych rzekach. Poziomy alarmowe przekroczone zostały na Wiśle i Sole. Więcej

Deszczowy weekend

W sobotę i w niedzielę strażacy interweniowali w Małopolsce 672 razy. Najczęściej w powiatach: limanowskim – 239 razy, myślenickim – 110 razy i bocheńskim – 110 razy. W działaniach uczestniczyły 863 zastępy, czyli 4 tys. 300 strażaków PSP i OSP.

Interwencje dotyczyły najczęściej wypompowywania wody z zalanych piwnic i posesji oraz budynków, udrażniania przepustów drogowych w miejscach rozlewisk, usuwania powalonych drzew. Strażacy musieli ewakuować 51 osób: 48 osób w gminie Łapanów (30 z kempingu, 18 z budynków) oraz dwie w Szczyrzycu z samochodu porwanego przez wezbrany potok. W szpitalu w Szczyrzycu, dokąd w nocy z soboty na niedzielę wdarła się woda, pomagali w ewakuacji pacjentów i sprzętu na wyższe kondygnacje. W Kasince Małej woda zalała obiekty infrastruktury, tartaki i drogi, a w miejscowości Pcim-Suche zerwała mostki przejazdowe, pozbawiając ok. 150 gospodarstw możliwości dojazdu.

Powiat limanowski: zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi nie ma, ale sytuacja jest poważna

W Słopnicach w pow. limanowskim w potoku znaleziono zwłoki mężczyzny w średnim wieku.

W niedzielę wieczorem dotknięte przez żywioł miejscowości w gminach: Pcim, Wiśniowa i Raciechowice odwiedził prezydent Andrzej Duda, który rozmawiał z samorządowcami, strażakami i mieszkańcami. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał na poniedziałek kolejne posiedzenie wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził małopolskie miejscowości, które ucierpiały wskutek ulew


Alarm przeciwpowodziowy:

Powiat Bocheński

(gminy: Łapanów, miasto Bochnia, gmina Bochnia) od godz. 8.00, 21.06.2020 r.

Powiat Myślenicki – (cały powiat) godz. 5.35, dnia 21.06.2020 r.

gm. Raciechowice – od godz. 23.00 dnia 20.06.2020 r.

Powiat Limanowski – (cały powiat) godz. 23.00, dnia 20.06.2020 r.

Gminy Jodłownik, Mszana Dolna oraz Dobra wprowadziły alarm przeciwpowodziowy.

 

PKP – ruch odbywa się bez utrudnień.

 

Drogi uszkodzone (nieprzejezdne)

pow. myślenicki

Pcim droga Powiatowa 924 – uszkodzona nawierzchnia;
Dąbie droga Powiatowa 1622 – uszkodzona nawierzchnia;
Pcim droga gminna  – uszkodzona nawierzchnia;

pow. limanowski

Szczyrzyc – droga Powiatowa 1623 – uszkodzona nawierzchnia;
Węglówka - – droga Powiatowa 1626 – uszkodzona nawierzchnia;

TAURON Dystrybucja S.A.
Informacja na dzień: 22-06-2020, godz. 06:00 o przerwach nieplanowanych w dostarczaniu energii elektrycznej.

Łączna liczba stacji pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 17;
Łączna szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 855

 

PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAŁOPOLSKIEGO

ważność od godz. 07:30 dnia 22.06.2020 do godz. 07:30 dnia 23.06.2020

W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym, a na wschodzie województwa miejscami burze. Prognozowana suma opadów miejscami do 50 mm. Lokalnie możliwy grad. Temperatura maksymalna od około 19°C na zachodzie do około 23°C na wschodzie województwa, w rejonach podgórskich od 16°C do 20°C, wysoko w Beskidach od 11°C do 15°C, na szczytach Tatr około 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. W górach wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, z kierunków północnych. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, a na wschodzie województwa początkowo zanikające burze. Suma opadów na wschodzie województwa miejscami do 10 mm. Temperatura minimalna od 11°C do 14°C, w rejonach podgórskich od 7°C do 11°C, wysoko w Beskidach od 6°C do 9°C, na szczytach Tatr około 4°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni i północny. W czasie burz wiatr dość silny w porywach do 65 km/h.

 


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

Martyna Masztalerz/PAP/jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię