Iwona Gibas, członek zarządu województwa małopolskiego poinformowała, że zasadnicza część projektu zainicjowanego przez władze regionu będzie realizowana w latach 2025-2027 i obejmie siedem dworów i zespołów dworskich w całym regionie.
Celem naszych działań jest ochrona i opieka nad dziedzictwem narodowym obecnym w zabytkowych obiektach i zespołach dworskich w Małopolsce oraz wykreowanie nowych miejsc prezentacji dziedzictwa dla mieszkańców i turystów
- zapowiedziała Gibas.
Projekt "Małopolski dwór" opiewa na ponad 43 mln zł i ma być finansowany w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Odbudowane i zaadoptowane do nowych funkcji zabytkowe dwory i zespoły dworskie zyskają nowe funkcje odpowiadające na aktualne potrzeby społeczne, w szczególności kulturalne, edukacyjne i turystyczne.
Inicjujemy bardzo szeroki, partnerski projekt
- wskazała Gibas. List intencyjny podpisało sześć jednostek, instytucji kultury województwa małopolskiego. Są to: Muzeum Ziemi Sądeckiej - lider projektu, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, Muzeum - Orawski Park Etnograficzny oraz Muzeum Archeologiczne w Krakowie.
Muzeum Ziemi Sądeckiej planuje w ramach przedsięwzięcia zakup, translokację i adaptację drewnianego dworu z Wielogłów na cele kulturalno-społeczne w swojej siedzibie w Nowym Sączu, a Muzeum Ziemi Tarnowskiej zamierza wyremontować zabytkowy dwór Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wraz z modernizacją wnętrz, zagospodarowaniem terenu oraz dostosowaniem obiektu do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach planuje dwa przedsięwzięcia: odnowę i adaptację do funkcji wystawienniczo-kulturalnych zespołu dworskiego w Szymbarku oraz modernizację renesansowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach.
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny zgłosiło do projektu konserwację wyposażenia oraz Dworu Moniaków wraz z zakupem wyposażenia. Z kolei Muzeum Archeologiczne w Krakowie planuje adaptację zabytkowego spichlerza oraz czworaków w zespole dworsko-pałacowym w Branicach z przeznaczeniem na swoją działalność kulturalną, a Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie w ramach projektu chce podnieść atrakcyjność ekspozycji zabytkowego dworu z Drogini.