Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zakonnicy konstruują ruchomą szopkę bożonarodzeniową w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

  • Natalia Feluś
  • date_range Poniedziałek, 2023.12.18 12:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2023.12.18 14:27 )
Ruchoma szopka bożonarodzeniowa w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to już tradycja. Od miesiąca zakonnicy konstruują scenerię - jednego z największych w Polsce - ruchomego Betlejem. Podest zajmuje 30 metrów kwadratowych powierzchni, na której ustawionych jest 150 figur. Postaci są zamawiane w Neapolu i co roku z Włoch do Kalwarii przyjeżdża jakiś nowy element. Szopka znajdująca się w bazylice będzie gotowa na pasterkę. Wtedy też zostanie odsłonięta zakrywająca ją na razie kurtyna. O tym, jak powstaje to dzieło opowiada ojciec Tarsycjusz Bukowski.

Fot. Natalia Feluś

Posłuchaj materiału Natalii Feluś

Ojciec Tarsycjusz Bukowski zdradza, że co roku pojawia się jakiś nowy element:

Mamy obecnie 150 figur, z czego 50 elementów się rusza. Taką ciekawostką naszej kalwaryjskiej szopki jest to, że zawsze mamy coś nowego i nigdy nie zdradzamy, co to jest, dlatego wszyscy, którzy przychodzą co roku i widzą jakąś zmianę.

Szopkę w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej buduje aż 5 zakonników:

Jest brat, który z różnych materiałów konstruuje te budowle razem z pomocą jeszcze jednego współbrata i także z dobrymi wskazówkami pewnego ojca, który jest historykiem sztuki. Trzeba powiedzieć, że oni bardzo się starają o to, żeby była dobrze dobrana kolorystyka. Dla nas jest to pewną dumą, że wszyscy, którzy odwiedzają naszą szopkę, mówią, że jest bardzo dopracowana. Tą dekoracją chcemy opowiedzieć historię Bożego Narodzenia. Są tutaj różne postaci, figury, rodziny, wędrowcy, osoby, które są w lesie czy pasterze.

W ten sposób Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej łączą przeszłość ze współczesnością, pokazując, że Jezus jest obecny wśród nas cały czas.

W tym roku - ze względu na 800-lecie powstania pierwszej żywej szopki, którą zorganizował św. Franciszek - kalwaryjscy zakonnicy otworzyli wystawę w baszcie, gdzie można oglądać zabytkowe figury niewystępujące już w szopce.

Tematy:
Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię