W uroczystościach religijnych może wziąć udział ponad 100 tys. pątników z kraju i z zagranicy.
Policjanci poinformowali, że poważne utrudnienia w ruchu drogowym w mieście i gminie Kalwaria Zebrzydowska wystąpią szczególnie w Niedzielę Palmową w godzinach od 13.00 do 17.00, w Wielki Czwartek od 11.00 do 21.00, a także w Wielki Piątek od 4.30 do 16.00.
„W szczególności utrudnienia pojawią się dla ruchu tranzytowego na drodze krajowej nr 52 i drodze wojewódzkiej nr 953 w granicach miasta” – zakomunikowała policja.
W związku z uroczystościami przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brodach i w rejonie kalwaryjskiego sanktuarium okresowo całkowicie wstrzymany zostanie ruch kołowy na drogach powiatowych z Kalwarii Zebrzydowskiej: do Stryszowa (10 kwietnia), do Palczy i Stryszowa (14 kwietnia) i do Stryszowa (15 kwietnia). Utrudnienia wystąpią też na drogach gminnych w Kalwarii Zebrzydowskiej.
„Na skrzyżowaniach i w miejscach utrudnień oraz w rejonach parkingów zostaną wystawione patrole ruchu drogowego” – podała wadowicka policja.
Funkcjonariusze zaapelowali, aby kierowcy, którzy nie udają się uroczystości, w miarę możliwości korzystali w tych dniach z alternatywnych dróg omijających Kalwarię Zebrzydowską, m.in. z krajowych nr 7, nr 28 i nr 44.
Poprosili też wiernych, aby parkowali auta w miejscach wskazanych przez policję i służby porządkowe.
„W pobliżu samego klasztoru z pewnością nie będzie wolnych miejsc parkingowych, a poruszanie się pojazdami w tym rejonie może okazać się niemożliwe” – zaznaczyli.
Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w., gdy ufundowany został tam klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek. Z biegiem czasu zostały rozszerzone