Dzieci i młodzież w powiatach chrzanowskim i oświęcimskim od początku lipca nie mają dostępu do pomocy psychologa w ramach NFZ. Prywatna firma, która do tej pory świadczyła takie usługi - zrezygnowała. Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału NFZ w Krakowie podkreśla, że decyzja ta była zaskakująca:
W czerwcu Centrum Rehabilis, które do tej pory opiekowało się dziećmi na pierwszym poziomie wsparcia dziecka w kryzysie, czyli ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej wypowiedziało umowę. Było to dla nas zaskakujące, ponieważ proponowaliśmy przedłużenie umowy do końca roku, jednak decyzja ośrodka była inna – mówi rzeczniczka.
NFZ chcąc zachować ciągłość opieki psychologicznej dla najmłodszych, od razu ogłosił konkurs na nowego usługodawcę:
W tej chwili trwa jeszcze konkurs. Najprawdopodobniej od 1 sierpnia w Chrzanowie i Oświęcimiu będą nowe ośrodki, które będą opiekowały się dziećmi w kryzysie.
Do konkursu przystąpił między innymi Szpital Powiatowy w Oświęcimiu. Dyrektor placówki Edward Piechulek wyjaśnia, że szpital we własnym zakresie finansuje dyżury psychiatry dziecięcego, które odbywają się w każdy piątek, ale jak zaznacza to tylko kropla w morzu potrzeb. Dlatego szpital ma nadzieję na wygraną w konkursie, a tym samym na poszerzenie oferty o psychologów dziecięcych i zapewnienie ciągłości dostępu do terapeutów dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego:
Mamy psychologów dziecięcych, mamy zapewnione pomieszczenia. Przed chwilą miałem spotkanie z NFZ-etem, który oceniał warunki infrastrukturalne szpitala. Ocenił je pozytywnie, jesteśmy dobrej myśli, uważamy, że ten kontrakt będziemy mieli i będziemy mogli rozszerzyć, oprócz lekarza psychiatry, również o konsultacje psychologiczne dla dzieci i młodzieży – dodaje.
Zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną dla najmłodszych pacjentów oraz nastolatków, która zdaniem dyrektora oświęcimskiego szpitala "rośnie lawinowo", widzi też szpital powiatowy w Chrzanowie. Tu także działa dyżur psychiatry dziecięcego finansowany ze środków własnych szpitala. Sytuacja ma się poprawić za sprawą rekordowego dofinansowania, które placówka otrzymała na rozbudowę i rozwój psychiatrii.
45 mln zł, które otrzymamy z Funduszu Medycznego z Ministerstwa Zdrowia pozwoli nam rozwinąć się w warstwie infrastrukturalnej (powstanie nowy budynek), ale też powstaną nowe jednostki centrum zdrowia psychicznego. Te 45 milionów wyniesie nas na zupełnie nowy poziom świadczenia usług medycznych w tym kierunku. Będziemy w Małopolsce Zachodniej liderem w tym zakresie - podkreśla Bartłomiej Gębala, starosta chrzanowski.
Do końca 2027 roku istniejąca część psychiatryczna chrzanowskiego szpitala zostanie zmodernizowana. Ponadto powstaną też zupełnie nowe jednostki - poradnia zdrowia psychicznego dzieci i oddział dzienny psychiatryczny dla dzieci.