Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pociągi z Olkusza do Krakowa pojadą szybciej w 2028 roku

Kolejne pociągi w Małopolsce mają pojechać szybciej. Chodzi o połączenie z Krakowa do Olkusza. Obecnie pokonanie tego dystansu koleją zajmuje ponad godzinę. Sytuacja ma się poprawić, gdy PKP PLK na trasie wybuduje nową łącznicę.

Fot. RK

Posłuchaj materiału Bartłomieja Zai

Już niedługo pociągi jadące z Olkusza do Krakowa pojadą szybciej. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zaprojektowanie łącznicy Kolejowej Borowa Górka – Pieczyska. Teraz wykonawcy przystąpią do sporządzenia niezbędnych dokumentów, które pozwolą na rozpoczęcie prac.

Łącznica będzie miało ok. 2 km, prędkość 80 km/godz., będzie to tor zelektryfikowany, zrobiony według najnowszych standardów. Rozpoczęcie prac jest planowane na 2026 r. Realizacja prac zakończy się w 2028 roku. Pierwsze pociągi powinniśmy zobaczyć w rozkładzie jazdy 2028/2029

- mówi Piotr Majerczak z PKP PLK.

Budowa ma pochłonąć przeszło 200 milionów złotych. Dzięki nowej łącznicy przewoźnicy nie będą musieli zawracać na stacji w Jaworznie Szczakowej.

Fot. Bartłomiej Ziaja

Fot. Bartłomiej Ziaja

Skróci to czas podróży z Krakowa do Olkusza o około 15 minut – dodaje Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

52 minuty z Olkusza do centrum Krakowa i godzinę 12 minut z Wolbromia do Krakowa. To jest czas absolutnie konkurencyjny, szczególnie w godzinach szczytu, do transportu samochodowego. Wygoda, koszty przejazdu.

Z nowej łącznicy skorzystają głównie osoby dojeżdżające do pracy do Krakowa.

Jak mówi wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, nowa łącznica to kolejny element w rozwoju kolejowego transportu regionalnego:

Kiedy mówimy o rozwoju kolei regionalnych, to musimy skracać czasy dojazdu do stolicy województwa małopolskiego. Jest to bardzo atrakcyjny środek transportu, tym bardziej że jest wiele ulg dla seniorów, dla studentów i dla młodzieży.

Budowa łącznicy finansowana jest z rządowego programu Kolei Plus. Oprócz łącznicy Borowa Górka – Pieczyska w jego ramach planowana jest jeszcze budowa nowych połączeń kolejowych między Krakowem a Niepołomicami i Myślenicami.

Autor:
Bartłomiej Ziaja

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię