Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowe trasy rowerowe wokół Chrzanowa niszczą... drogowcy

Wytyczony przed rokiem przez rowerzystów zielony szlak przecięła budowa zachodniej obwodnicy Chrzanowa i kilkumetrowy nasyp bez możliwości przejazdu. Cykliści chcą w tym miejscu tunelu. Jego budowa może wstrzymać prace na kilka miesięcy i jest mało realna. Czy uda się znaleźć kompromis?

Cykliści z Chrzanowa sami odnawiają sobie szlaki rowerowe

Z nowej obwodnicy zadowoleni są kierowcy. Mieszkańcy już mniej. Droga na kilkumetrowym nasypie odetnie osiedle Kąty od terenów zielonych. Rozżaleni są też chrzanowscy rowerzyści, którzy przed rokiem własnymi rękami wytyczyli atrakcyjne trasy wokół miasta. W miejscu, gdzie obwodnica przecina nową ścieżkę, nie zaplanowano przejazdu dla rowerów. Będzie kilkumetrowy nasyp a zamiast tunelu pod trasą schody.

Zobacz też: Cykliści z Chrzanowa sami odnawiają szlaki rowerowe

"Interes rowerzystów w tym mieście jest brany pod uwagę w ostatniej kolejności" - mówi Radiu Kraków Ewa Dzierwa ze Stowarzyszenia Chrzanowskich Cyklistów.

Rowerzyści, aby upomnieć się o tunel pod obwodnicą, organizują masy krytyczne i zbierają podpisy. Jednak budowa tunelu mogłaby zatrzymać pracę na kilka miesięcy.

"Wykonanie tunelu oznacza zmianę decyzji środowiskowej. To może potrwać nawet osiem miesięcy. Tymczasem Zarząd Dróg Wojewódzkich musi inwestycję skończyć i rozliczyć do końca roku. Tunel to też dodatkowe koszty" - tłumaczy Teresa Palian z urzędu miasta w Chrzanowie.

Jest jednak nowa koncepcja, która może pogodzić obie strony. Elżbieta Jopek wiceburmistrz Chrzanowa wystąpiła już do Zarządu Dróg Wojewódzkich o budowę podjazdów, które umożliwią bezpieczny wjazd rowerzystów na nasyp i obwodnicę. Inwestor jeszcze niedawno mówił, że sprawa jest zamknięta. Teraz do tematu bezpiecznego przejazdu wraca. W czwartek Chrzanowie byli inspektorzy z ZDW i analizowali różne rozwiązania. 1 maja rowerzyści wręczą też marszałkowi województwa petycję o bezpieczny rowerowy przejazd. Podpisało się pod nią już blisko 2 tysiące osób.

 

Marek Mędela, jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię