Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Muzeum Auschwitz strefą "bez selfie"? Dyrekcja: "To niemożliwe"

Muzeum Auschwitz strefą "bez selfie"? Niedawno po wizycie w Auschwitz brytyjski pisarz i scenarzysta Anthony Horowitz na łamach jednego z brytyjskich dzienników zgłosił taki pomysł. Jego zdaniem fotografowanie uśmiechniętych twarzy z ruinami krematoriów w tle powinno być zabronione. Jak dowiedziało się Radio Kraków, zdaniem dyrekcji muzeum stworzenie w Auschwitz strefy "bez selfie" byłoby jednak niemożliwe do wprowadzenia.

Fot. Szymon Góralczyk

Posłuchaj rozmowy Marka Mędeli z Andrzejem Kacorzykiem, zastępcą dyrektora muzeum Auschwitz
Ulicami Oświęcimia przeszedł Marsz Żywych, fot. Szymon Góralczyk.
Obchody 70. rocznicy wyzwolenia byłego obozu Auschwitz (2015 rok)

Coraz częściej turyści odwiedzający Miejsce Pamięci robią sobie komórką zdjęcia na popularne serwisy społecznoście. W tle uśmiechniętych twarzy są obozowe bloki, ruiny krematoriów, brama "Arbeit macht frei". "To brak wyczucia" - mówią turyści zapytani przez reportera Radia Kraków. - "Takie zdjęcia, obrazy powinno się w głowie wynieść. A nie na komórce. To nie jest miejsce, gdzie można robić wesołe zdjęcia". 

Jednak zdaniem dyrekcji muzeum stworzenie w Auschwitz strefy "bez selfie" byłoby niemożliwe do wprowadzenia. Tutaj przewodnicy powinni informować turystów, że robienie tego typu zdjęć nie jest odpowiednie.

"Ciężko jest zabronić robienia zdjęć. To należy już do przewodników-edukatorów. Proszę mi wierzyć, że turyści, którzy na początku zwiedzania są weseli i radośni, wychodzą stąd w smutku, zadumie i pełnej refleksji. Zdjęcia są bardzo ważną metodą dokumentacji wizyt w Auschwitz. Zdjęcia często bardziej pokazują, jak ludzie przeżywają taką wizytę. Namawiamy jednak, by sobie zdjęć nie robić" - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków zastępca dyrektora muzeum Andrzej Kacorzyk. 

Samo muzuem zachęca do robienia zdjęć dokumentujących wizyty w muzeum, niekoniecznie z uśmiechniętymi turystami. Placówka ma profil na popularnym serwisie, gdzie właśnie publikuje się zdjęcia. Fotografie muzealnych obiektów za pośrednictwem tego serwisu docierają do kilku tysięcy użytkowników na całym świecie.

Warto też, planując wizytę w Oświęcimiu, uprzednio się przygotować. Rozpoczyna się sezon turystyczny, więc warto wcześniej się przygotować, m.in. ze strony internetowej wydrukować kartę wstępu. Lepiej też pojawić się w muzeum nieco wcześniej. 

 

(Marek Mędela/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię