Choć geograficznie odległe, Tajwan, Polskę i Ukrainę łączy głęboka więź poprzez nasze zaangażowanie w edukację, demokrację i dążenie do pomyślnej przyszłości. Nasze wsparcie pozwoli na kontynuowanie programu stypendialnego przez kolejny rok

– powiedziała szefowa biura przedstawicielskiego Tajpej Sharon S.N. Wu, która podpisała porozumienie w tej sprawie z muzeum i fundacją.

Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum przypomniał, że projekt stypendialny został uruchomiony w marcu 2022 r., w sytuacji, kiedy setki tysięcy obywateli Ukrainy uciekało do Polski z powodu rosyjskiej agresji.

Ukraińskie konserwatorki pracują w muzeum przy zabezpieczaniu pozostałości po niemieckim obozie Auschwitz. Program umożliwia także szkolenia zawodowe oraz integrację na rynku pracy

– zaznaczył Sawicki.

Wcześniej projekt stypendialny wsparły Niemcy.

Finansowanie zachowania autentyzmu Miejsca Pamięci to główne zadanie Fundacji Auschwitz-Birkenau. Gromadzi ona pieniądze na funduszu wieczystym, z którego odsetki pozwalają na planowe i systematyczne prace konserwatorskie. Fundusz wsparło kilkadziesiąt państw i osoby prywatne. Od 2021 r. roczne wydatki na konserwacje sięgają około 20 mln zł. Pozwala to realizować najważniejsze prace konserwatorskie dotyczące zarówno budynków, ruin, historycznego terenu, jak i dokumentów archiwalnych oraz przedmiotów pozostałych po ofiarach i sprawcach.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.