Uroczystości w Libiążu rozpocznie (17.15) modlitwa przy grobie Heleny na cmentarzu przy parafii św. Barbary. Odbędzie się też między innymi, msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz koncert z okazji 10-lecia Wolontariatu Misyjnego Salvator.
    Helena Kmieć od 2012 roku należała do Wolontariatu Misyjnego Salvator w Trzebini. Wyjeżdżała na placówki misyjne do Rumunii, na Węgry i do Zambii. Działała również w Duszpasterstwie Akademickim w Gliwicach, śpiewała w Chórze Akademickim Politechniki Śląskiej. W 2016 roku była koordynatorką 31. Światowych Dni Młodzieży w rodzinnej parafii św. Barbary w Libiążu.
    Pracę na misji w Cochabambie rozpoczęła 8 stycznia 2017 roku, wraz z koleżanką Anitą Szuwald. Wolontariuszki pomagały zakonnicom ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich w prowadzeniu ochronki. Miały być tam pół roku.
    Pośmiertnie Helena Kmieć została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi za działalność charytatywną i społeczną. Jej pogrzeb w Libiążu miał charakter państwowy. Mszy żałobnej przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.     
    Śledztwo boliwijskiej policji prowadzone w sprawie śmierci wolontariuszki wykazało, że napad miał charakter rabunkowy. W 2018 roku boliwijski sąd skazał zabójcę Polki na karę 30 lat więzienia.
    Pośmiertnie w 2017 roku Helenie Kmieć przyznano Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka oraz specjalną statuetkę w Plebiscycie "Miłosiernego Samarytanina" za rok 2016. Wyróżnienia odebrali jej rodzice.
    Helena Kmieć pośmiertnie otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Libiąża. Imieniem wolontariuszki nazwano ulicę w tym mieście oraz 1. Głogowską Drużynę Harcerek "Agat" ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.