Wiktor Zatwarski urodził się 2 listopada 1935 r. Ukończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, później związał się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, gdzie w 1957 r. zadebiutował rolą Maski w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego.
Na tej scenie wcielił się też w postaci m.in. Reportera w "Wizycie starszej pani" Durrenmatta i Trdlika w "Balu pożegnanych" Zvona, Zamiotowa w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego, Janusza w "Panu Jowialskim" (tu był również asystentem reżysera, Mieczysława Górkiewicza) i Plestria w "Żołnierzu Samochwale" Plautusa, Ludwika Marsiliego w "Życiu Galileusza" Brechta, Lecha w "Lilli Wenedzie" Słowackiego oraz Northumberlanda w "Elżbiecie królowej Anglii" Brucknera.
"Halina Gryglaszewska, której asystował przy realizacji +Zakochanych+ Goldoniego, obsadziła aktora w tym przedstawieniu w roli Rudolfa, Bronisław Dąbrowski zobaczył w nim Don Alonza w +Don Juanie+ Moliera, a Bohdan Korzeniewski w +Dziadach+ Mickiewicza powierzył mu kilka postaci: Obrzędnika, Pana z menuetu, Więźnia, Jednego z młodych" - głosi jego biogram przytoczony przez ZASP.
Operetka Śląska w Gliwicach to Planchet w "Trzech muszkieterach" Frimla w reżyserii Mieczysława Daszewskiego, zaś współpraca z warszawskim Teatrem Syrena zaowocowała programem kabaretowo rewiowym "Bujamy wśród gwiazd, czyli jak się doi kozę" i "Róbmy coś" duetu Gozdawa i Stępień, w reżyserii Stanisławy Stanisławskiej oraz rolą Pawła Agiejewa w "Szklanym weselu" Arkanowa i Gorina.
"Pasja muzyczna sprawiła, że łącząc talent aktorski z wokalnym, zamienił scenę teatralną na estradę bawiąc publiczność także festiwali w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i Zielonej Górze, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wśród utworów nuconych przez melomanów znaleźć można piosenki m.in. +Jak na lato+, +Tak w życiu jest+, +Paryski charleston mojego dziadka+, +Miłość woła cię po imieniu+, +Moja prośba o sen+ czy +Srebrne wesele+" - podano w biogramie.
W 1976 r. otrzymał Złotą Odznakę za zasługi dla województwa koszalińskiego. Z ZASP-em związany od 65 lat, był członkiem Sekcji Estrady.
Wiktor Zatwarski odszedł w środę w wieku 86 lat, po długiej i ciężkiej chorobie.
- A
- A
- A
Zmarł aktor i wokalista Wiktor Zatwarski
W wieku 86 lat zmarł aktor i wokalista, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Wiktor Zatwarski - podał Związek Artystów Scen Polskich. Artysta odszedł po długiej i ciężkiej chorobie, o czym poinformowała ZASP w czwartek rodzina aktora.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:30
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP
-
18:49
"Chciałam odczarować bycie mamą i babcią"
-
17:24
Bartosz Ryt w Zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej
-
17:08
Tadeusz Duda wciąż na wolności. Ekspert: „To człowiek nieprzewidywalny. Gotowy na wszystko"
-
16:16
Konsultacje pod tezę? Miasto pyta o rowery i hulajnogi w tramwajach, aktywiści krytykują
-
16:03
Burmistrz Wieliczki bez absolutorium i wotum zaufania
-
15:59
Kraków tańczy! Rusza ULICA Festival – jeden z najstarszych festiwali ulicznych w Europie
-
15:43
Jest nagroda za wskazanie miejsca pobytu Tadeusza Dudy
-
15:31
Kraków tańczy! Rusza ULICA Festival – jeden z najstarszych festiwali teatrów ulicznych w Europie
-
14:23
Szykuje się kontrola w spółce Trasa Łagiewnicka SA
-
13:30
Nowe Idee: „Dostatek” – czy państwo jeszcze potrafi zapewnić dobrobyt?
-
12:10
Prokurator o tragedii w Starej Wsi: „Nie wystarczy ustawa. Bez sygnału od ludzi nic się nie zmieni”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze