"Czym jest dla Ciebie Europa?" to historia w obrazach, która prowadzi Lisę Borgiani do różnych europejskich miast: w 2019 r. do Aten i Berlina, w 2020 r. do Mediolanu i Rzymu, w 2021 r. do Paryża i na wyspę Ventotene, w 2022 r. do Budapesztu, do krajów bałtyckich, Guben-Gubin, na Maltę, w 2023 r. do Strasburga, Bonn i Drezna, w 2024 r. do Madrytu i Lizbony. W tym roku czterech ukraińskich fotografów z Ukraińskiego Stowarzyszenia Fotografików Profesjonalistów zebrało portrety i głosy ludzi mieszkających w Kijowie, Odessie, Lwowie i Charkowie.

"Czym jest dla Ciebie Europa?" jest zatem próbą opowiedzenia o odczuciach Europejczyków na temat Europy, opowieścią o ich tożsamości, jest także apelem o promowanie debaty na temat zrozumienia i świadomości, ponieważ Europa oznacza przede wszystkim demokrację, a demokracja oznacza uczestnictwo. Europa to miejsce, w którym każdy ma prawo czuć się swobodnie, wyrażając swoje opinie i konfrontując je z opiniami innych.

Wystawa CZYM JEST DLA CIEBIE EUROPA prezentowana jest w Parku Jordana w Krakowie (od strony ul. 3 maja) .
Wystawę będzie można oglądać do 30 sierpnia 2024.

W piątek 17 maja w godz. 11.00-15.00 zapraszamy do Willi Decjusza, gdzie będzie można spotkać się z Lisą Borgiani oraz w przygotowanym przez artystkę atelier wziąć udział w jej fotograficznym projekcie. Zebrane podczas wydarzenia fotografie i wypowiedzi krakowian i krakowianek zostaną opublikowane przez artystkę i zaprezentowane podczas nadchodzących wystaw.
Więcej o projekcie: www.whatseurope.eu

 Wystawa została zorganizowana przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza i Miastem Kraków.

O projekcie Lisy Borgiani  i innych wydarzeniach w Willi Decjusza z dyrektorką Willi Decjusza prof. Dominiką Kasprowicz rozmawia Katarzyna Fortuna.