Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Święto Dzieci Gór - występ małych Gruzinów i Polaków

  • Kultura
  • date_range Środa, 2016.07.13 08:49 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:41 )
W Nowym Sączu trwa Święto Dzieci Gór. Przed publicznością prezentują się dzieci z kilku zagranicznych zespołów wraz z członkami sześciu polskich grup W tym roku mali górale przyjechali z Chorwacji, Gruzji, Bośni, Hiszpanii, Czech, Rumunii i dalekiego Ekwadoru. Wczoraj wystąpili Gruzini i Polacy.

fot. Piotr Droździk

Wczorajszy dzień to występ dwóch barwnych zespołów, Latających Gruzinów z Tibilisi oraz małych Lachów z Nowego Sącza.

Zespół „Latający Gruzini”, działający przy Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Jawakiszwiliego w Tbilisi został założony w 1996 roku przez Davida Kikvadze. Program zespołu stanowi swoiste zaproszenie dla widza do poznania gruzińskiego ducha we wszelkich jego przejawach na przestrzeni wieków. Kobiecy taniec jest esencją wdzięku i uroku, przywodząc na myśl balet. Kroki są drobne, delikatne i spokojne, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że kobieta płynie po ziemi. Mężczyźni natomiast tańczą na palcach z werwą i wigorem, emanując pełną męskości energią w podskokach, obrotach i piruetach.

Program zaprezentowany na festiwalu składał się z następujących tańców: kartuli (typowego gruzińskiego tańca pary, przesyconego galanterią i delikatnością), khorumi (tańca opowiadającego o wojnach toczonych z tureckimi i mongolskimi najeźdźcami), adjaruli (pełnego frywolnych i zalotnych ruchów tańca pary pochodzącego z adżaryjskiego wybrzeża Morza Czarnego), khevsuruli (tańca będącego ucieleśnieniem gruzińskiej rycerskości, która każe mężczyznom przerwać walkę na szable, jak tylko niewiasta upuści nakrycie głowy), samaya (tańca będącego swoistym żywym freskiem i wspomnieniem królowej Tamary, a także typowego średniowiecznego ubioru zachowanego na gruzińskich malowidłach), khandjluri (tańca przedstawiającego wojowników schodzących z gór i rywalizujących w rzucaniu sztyletami).

Zespół „Zbójnik” został założony w 2004 roku i był pierwszym zespołem regionalnym w Skawicy. Od momentu założenia przez jego szeregi przewinęło się prawie osiemdziesiąt osób. Obecny skład liczy ponad trzydziestu członków w wieku 9-16 lat – uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skawicy, a także starszych, będących uczniami szkoły średniej. „Zbójnik” działa pod patronatem Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi oraz Zespołu Szkół w Skawicy.

Program zatytułowany „Prządki” nawiązuje do tradycji przędzenia wełny jesiennymi i zimowymi wieczorami. Gospodyni uczyła starsze córki prząść, podczas gdy młodsze zwijały wełnę w kłębki. Pod koniec tygodnia, po zakończonej robocie, u prząśniczek organizowano potańcówkę. Taką też scenkę zaprezentuje zespół.

Występy dziecięcych zespołów folklorystycznych odbywają się na sądeckim rynku o godzinie 11, a także o 19 w hali sportowej przy ulicy Nadbrzeżnej. Festiwal zakończy się w następną niedzielę.

wm/mat. prasowe

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię