Blisko 169 tysięcy widzów obejrzało wystawę obrazów Olgi Boznańskiej, przygotowaną przez przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycja Krakowska zgromadziła 64,5 tysiąca widzów, natomiast w Warszawie płótna „szarej malarki” zobaczyło blisko 104 tys. osób. W obu Muzeach Narodowych, mimo przedłużanych godzin otwarcia, po bilety ustawiały się długie kolejki entuzjastów Sztuki.


Na wystawie prezentowane były zarówno najlepsze prace OIgi Boznańskiej, które przyniosły jej światową sławę, jak i te, które nigdy dotąd nie były w Polsce pokazywane. Obrazy pochodziły m.in. z Musée d’Orsay w Paryżu, czy Ca’ Pesaro w Wenecji. Kuratorki: dr Ewa Bobrowska (Paryż), Urszula Kozakowska-Zaucha (Muzeum Narodowe w Krakowie) i Renata Higersberger (Muzeum Narodowe w Warszawie) zestawiły je z pracami twórców, którzy inspirowali malarkę. To m.in. Diego Velázquez, Édouard Manet, czy James McNeill Whistler.


Pretekstem do zorganizowania ekspozycji dzieł Olgi Boznańskiej były przypadające w tym roku 150. urodziny i 75. rocznica śmierci malarki. Ponadto światowej sławy artystka pochodziła z Krakowa i to naszemu Muzeum przekazała w testamencie wyposażenie swojej paryskiej pracowni. MNK przygotowuje także korpus dzieł wszystkich Olgi Boznańskiej. Dotychczas skatalogowanych jest już ponad 800 prac artystki.
 

mat. prasowe/jn