Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowe oblicze Galerii Krakowskiej

  • Kultura
  • date_range Środa, 2013.03.20 12:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:55 )
Mural na Galerii Krakowskiej gotowy. Na jej elewacji od strony dworca kolejowego odsłonięto mural autorstwa Justyny Posiecz-Polkowskiej.

źródło: Galeria Krakowska

Mural na Galerii Krakowskiej


Malowidło inspirowane twórczością Jana Szczepkowskiego, krakowskiego artysty z I połowy XX w. utrzymane jest w monochromatycznej tonacji. Jego autorka, Justyna Posiecz-Polkowska, zapytana o inspiracje do stworzenia zwycięskiego projektu odpowiada: Chciałam nawiązać do dawnej sztuki polskiej, sięgnęłam do czegoś, co się zatraciło, zatarło w pamięci. Młodzi twórcy rzadko czerpią z tego co było - dlatego moim celem było przypomnieć o tym, nawiązać do modernizmu. Zamierzałam nawiązać również do lat 70-tych, 80-tych, w których powstawało bardzo dużo mozaik, płaskorzeźb dekoracyjnych".

"Rozwiązanie totalne a jednocześnie atrakcyjne w każdym fragmencie, co jest istotne z uwagi na trudność oglądu w całości ścian Galerii. Twórcze nawiązanie do wspaniałych tradycji polskiej i krakowskiej sztuki. Przestrzenność rysunku dobrze wspomaga architekturę bocznej, zapomnianej dotychczas, elewacji budynku Galerii Krakowskiej " - mówi Jacek Maria Stokłosa, Główny Plastyk Miasta Krakowa, juror konkursu.

Galeria Krakowska oddała do dyspozycji artystki ponad 1400 m . Pomysłodawca i organizator międzynarodowego konkursu MALL WALL ART, dyrektor Galerii Krakowskiej Ryszard Wysokiński, decydując o przeznaczeniu komercyjnej przestrzeni dla działań artystycznych, pragnął otworzyć Galerię Krakowską na nowe prądy w sztuce, przemienić industrialną fasadę galerii w artystyczną wizytówkę miasta, rozpoznawalną na całym świecie.

"Od początku stałem na stanowisku, że jedynym ograniczeniem dla artystów powinny być granice ich wyobraźni oraz wielkość powierzchni muralu. Zwyciężył projekt znakomicie łączący to, o co nam w tym konkursie chodziło: nowoczesną, stonowaną formę zanurzoną w najlepszych tradycjach polskiej sztuki"- mówi dyrektor Wysokiński. Dodaje, że zanim podjął decyzję o przeznaczeniu ściany Galerii od strony Dworca Głównego, w pierwszej kolejności zaprosił do debaty przedstawicieli krakowskich środowisk artystycznych i dziennikarskich oraz władz miasta. Podczas dyskusji wyłoniły się główne założenia, jakie musiał spełniać konkurs. Maria Anna Potocka - dyrektor MOCAK-u - zwróciła uwagę, że należy pozostawić artystom możliwość pełnej i wolnej wypowiedzi w treści i formie.

Na konkurs napłynęło 505 prac z całego świata - m.in. z Australii, Niemiec, Portugalii, Danii, Rumunii, Turcji i Polski.

(materiały prasowe Galerii Krakowskiej/dw)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię