Autorka zwycięskiej powieści jest kulturoznawczynią i teatrolożką – co jest widoczne w jej książce, której sposób opowiadania nawiązuje do języka teatralnego oraz różnych gatunków i form literackich. Studiowała język, literaturę i cywilizację francuską na Uniwersytecie w Strasburgu. Ukończyła także studia MBA oraz studia podyplomowe „Projektowanie kultury”. Hermetz pracowała również jako animatorka kultury, dziennikarka, tłumaczka, dyrektorka.

 

Pięknie dziękuję tajemniczym internautom za tę Nagrodę – mówiła na scenie Liliana Hermetz. Dziękuję za nominację i dziękuję Wydawnictwu Nisza, które uwierzyło zarówno w moją książkę, jak i we mnie. Dziękuję wszystkim w Krakowie, którzy pomogli w promocji „Alicyjki”. Dziękuję czytelnikom, Miastu Kraków, moim przyjaciołom, którzy wspierali mnie na tej mojej dziwnej drodze, na którą weszłam, kiedy kilka lat temu zostawiłam dotychczasowe zajęcia i wywołałam ducha pisania. Gratuluję wszystkim nominowanym, jestem zaszczycona że jestem w takim gronie.

 

 

Patronem nagrody jest Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa. Dla odmiany wyróżnieni twórcy przyjadą do Krakowa, korzystając z programu rezydencyjnego Instytutu Książki, by w mieście Conrada pracować nad swoimi kolejnymi dziełami.
Nagroda w wysokości 30 tysięcy złotych będzie wręczana co rok podczas Festiwalu Conrada.
Wyróżnienie ma być wsparciem tak dla początkujących pisarzy, jak i dla wydawców (zachętą do podejmowania ryzyka wydawniczego).

 

Barbara Gawryluk