Uwaga - debiut w Zderzaku! Jedna z najważniejszych polskich galerii od lat wskazuje na nowe trendy w sztuce i młodych, obiecujących artystów. Tu debiutowali tacy artyści jak Wilhelm Sasnal czy Marcin Maciejowski. Tym razem Zderzak wskazuje na młodą artystkę - Erwinę Ziomkowską.

Ta wystawa zaboli i zaskoczy. Jest konkretna i ulotna jednoczenie. Ulotność, co ciekawe, da się zmierzyć - unosi się dokładnie "10 cm nad ziemią". Taki jest tytuł wystawy.

Erwina Ziomkowska ( rocznik 1983) jest absolwentką ASP w Katowicach. Zadebiutowała w Zderzaku na zbiorowej wystawie "O dziwnych uczuciach". Na swojej pierwszej wystawie indywidualnej pokazuje pourywane wyrazy i zdania, obiekty-neony oraz instalację ze słów. W sferze idei - nadrealistka, w swoich działaniach wykorzystuje strategie konceptualne. Jej motto to niepewność i zwątpienie. By samą siebie przekonać, że istnieje, na wystawie umieszcza małe tabliczki z napisami - mój oddech, moja dusza, moje łzy..

A jak się przekonać, że oddech naprawdę jest oddechem, a łza łzą? Na przykład zadając ból. Erwina Ziomkowska "projektuje" sukienki czy buty, wykonując je z tysięcy szpilek. Nazywa je potem "nienormalną garderobą". Tabliczka z napisem "Nie dotykać" - tym razem zupełnie zbędna! Niezbędna natomiast wizyta w Zderzaku.

Wystawa czynna do 23 czerwca 2012.