Rok 2014 jest w działalności Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha rokiem szczególnym: instytucja obchodzi jubileusz dwudziestolecia swojej działalności. Równolegle z bieżącą działalnością programową Muzeum będzie prowadziło działalność inwestycyjną związaną z budową Galerii Europa-Daleki Wschód.

Jubileusz dwudziestolecia Muzeum Manggha

Obchody jubileuszowe dwudziestej rocznicy powstania Muzeum Manggha obejmują cały rok 2014, a także pierwszą połowę roku 2015. Główne akcenty obchodów wiążą się z rocznicą wizyty japońskiej Pary Cesarskiej (lipiec), a kulminantę stanowi ścisła rocznica otwarcia Muzeum Manggha (listopad). Tak też zaplanowane zostały trzy najważniejsze jubileuszowe wystawy:

Podróż do Japonii. Ze zbiorów Muzeum Manggha

Nie jest to interpretacja, lecz chęć uchwycenia tego, co widziałem, w przekonaniu, że taka notatka pozostaje na zawsze w pamięci rysującego i powraca na każde żądanie .
Andrzej Wajda

W 2014 roku, w dwudziestolecie swojego istnienia, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przygotowuje dwie dopełniające się wzajemnie wystawy: Podróż do Japonii. Ze zbiorów Muzeum Manggha i Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich . Pierwsza prezentuje fenomen Muzeum Manggha, nowej i dynamicznej instytucji muzealnej XXI wieku, kreującej przestrzeń dialogu międzykulturowego, otwarcia i eksperymentu.

Podstawą kolekcji Muzeum jest zbiór zgromadzony przez Fundację Kyoto – Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz podczas jej działalności, a przekazany Muzeum Manggha w 2007 roku. Ten konsekwentnie budowany zbiór tworzą różnorodne dzieła sztuki: współczesna i dawna sztuka polska i japońska, obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie, rysunki i akwarele, grafiki, plakaty, książki artystyczne oraz rzemiosło artystyczne – ceramika, katagami (szablony farbiarskie) i kimona, maski teatru . Jednym z najcenniejszych jego elementów jest kolekcja obrazów, rysunków, gwaszy i akwarel Andrzeja Wajdy (dar Autora).

Wystawa Podróż do Japonii po raz pierwszy prezentuje te wyjątkowe zbiory, ilustrują problemowo, achronologicznie, skomplikowane, a niekiedy proste relacje polsko-japońskie. Główny wątek budujący narrację ekspozycji stanowią rysunki Andrzeja Wajdy, a osnowę m.in. rzeźby Toshihira Hamany, Aliski Lahusen, obrazy Tomasza Tatarczyka, Jerzego Stajudy, dzieła Macieja Szańkowskiego, grafiki Rafała Pytla, komiks Kuby Wojnarowskiego, polskie plakaty do kina japońskiego (1951–1993), szablony do farbowania tkanin katagami i fotografia.

東海道 Tōkaidō – droga wschodniego morza

Z okazji dwudziestolecia działalności Muzeum Manggha, powołanego z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz, w 2014 roku planowana jest wystawa Aleksandra Janickiego pod tytułem Tōkaidō – droga wschodniego morza .
Tak jak w poprzedniej wystawie A. Janickiego, przygotowanej specjalnie na wizytę Pary Cesarskiej w roku 2002: Hiroshige multimedialnie , tak i tym razem kontekstem ma być sztuka sławnego drzeworytnika. Twórczość Hiroshigego Andy stała się inspiracją dla wielu malarzy: Vincenta van Gogha , Paula Cézanne’a , Heneriego de Toulouse-Lautreca , Paula Gauguina i innych. Tym razem stanowi bazę projektu interdyscyplinarnego z użyciem nowych mediów.
Seria drzeworytów Hiroshigego Pięćdziesiąt trzy przystanki na Tōkaidō to ilustracja tzw. drogi wschodniego morza, najważniejszej arterii biegnącej z miasta Edo (obecnie Tokio ) do Kioto – siedziby cesarza Japonii – funkcjonującej od VIII wieku. Na jej trasie wyznaczono 53 stacje (zw. shukuba ), oferujące podróżnym odpoczynek, posiłek i nocleg.
Droga Tōkaidō była częstym tematem w sztuce i literaturze. Najsłynniejsze to drzeworyty Hiroshigego. Stanowią one wybitne dzieło znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich

Pierwsza wystawa prezentująca najcenniejsze i najpiękniejsze dzieła sztuki japońskiej przechowywane w kolekcjach polskich, m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum w Gliwicach, Zamku Królewskiego na Wawelu, Pałacu w Wilanowie, Pałacu w Gołuchowie, Zamku w Łańcucie, Zamku w Pszczynie.
Przedstawione zostaną wszystkie gatunki sztuki i rzemiosła artystycznego (ponad 500 prac), m.in. drzeworyty ukiyo-e , rzeźba, malarstwo, rzemiosło artystyczne – netsuke , parawany, kimona, instrumenty muzyczne, katagami, zbroje i miecze.
Na wystawie zaprezentowane zostaną ponadto kultowe dzieła sztuki japońskiej, które radykalnie zmieniły sztukę zachodnią, m.in. drzeworyty Hokusaia (w tym słynna Wielka fala w Kanagawie ).
Zaprezentowane i przypomniane zostaną sylwetki największych polskich kolekcjonerów, dzięki którym powstałe owe zbiory, w tym postać Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, twórcy największej kolekcji Dalekiego Wschodu w Polsce, Edwarda Goldsteina, Romana Kutyłowskiego i Olgierda Koreywy.

Pozostałe wydarzenia planowane w Muzeum Manggha na rok 2014

Działalność wystawiennicza

Wystawa japońskich parawanów
Japońskie parawany, czyli byobu , pojawiły się w Japonii wiele lat temu – już w okresie Heian, tj. w latach 794–1192. Jednak największą popularność zyskały znacznie później – w okresie Muromachi, w latach 1333–1573. Muzeum Manggha przygotowuje pierwszą w Polsce prezentację japońskich parawanów z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego oraz z kolekcji europejskich: brytyjskich, niemieckich i czeskich.
28 stycznia – połowa kwietnia

Ulotny świat Tybetu – fotografia Luigiego Fieniego
Wystawa fotografii znakomitego włoskiego fotografika prezentująca kulturę Tybetu – od magicznego świata obrządków buddyjskich aż po monumentalne posągi buddów.
10 stycznia – 23 lutego

Super Dollfie
Prezentacja japońskich lalek i subkultury zajmującej się tym zjawiskiem społeczności młodych kobiet i nastolatek.
2 marca – 13 kwietnia

Wystawa fotografii w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie – temat wiodący Re:search
maj – czerwiec

Kaligrafia – Matsunaga Kosaku
Japońska kaligrafia wybitnego współczesnego artysty – prezentacja połączona z pokazem i warsztatem kaligrafii.
lipiec – sierpień

Rysunki Andrzeja Wajdy
Andrzej Wajda przekazał Muzeum Manggha ponad trzysta swoich rysunków z Japonii, filmu, teatru, prywatnych „zapisków” z podróży i życia codziennego. Od 2012 roku Muzeum Manggha jest również w posiadaniu archiwum Andrzeja Wajdy, co sprzyja powstawaniu reprezentatywnego pokazu prac Fundatora naszej placówki.

j.n