Tymczasem czasu jest niewiele, bo od 2023 w Małopolsce nie powinno być ani jednego pieca niespełniającego norm. Nie najlepiej wyglądają osiągnięcia gmin dotyczące Programu Ochrony Powietrza.

W ciągu dwóch lat poziom pyłu PM10 zredukowano o zaledwie 14 procent. A zgodnie z założeniami ograniczenie powinno już sięgać 66 procent. Niektóre gminy zbliżyły się do osiagnięcia celu - to Wieliczka / 61 % redukcji emisji/, Świątniki Górne / 51%/ i Boleslaw w powiecie olkuskim / 49%/. Jest też 15 gmin, które nie wymieniły ani jednego kotla w ciągu tych dwóch lat - to między innymi Lipnica Wielka, Zawoja, czy podkrakowskie Mogilany - mówi Natalia Matyasik z Polskiego Alarmu Smogowego.

Jeśli chodzi o obsługę rządowego programu Czyste Powietrze - to zaledwie jedna trzecia małopolskich gmin podpisała stosowne porozumienia i otworzyła w urzędach punkt obsługi wniosków.

 

Joanna Orszulak/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.