Tegoroczna edycja Krakowskich Dni Integracji potrwa do 12 kwietnia. W programie zaplanowano warsztaty dla osób z różnymi niepełnosprawnościami: niewidomych, niesłyszących, poruszających się na wózkach, a także wydarzenia kulturalne i sportowe. Dni mają także przybliżyć innym świat niepełnosprawnych.

Zgodnie z zawartym porozumieniem gmina ma się włączyć w organizowanie wydarzeń dla niepełnosprawnych, promowanie tych z nich, które odbywają się na uczelniach, oraz we wspólne badania i przygotowywanie raportów o sytuacji niepełnosprawnych.

Miasto ma pomóc w nawiązaniu współpracy uczelni ze szkołami średnimi tak, aby uczniowie niepełnosprawni wiedzieli, jakie wsparcie oferują im poszczególne szkoły wyższe. W porozumieniu zapisano także chęć aktywizacji osób z niepełnosprawnościami i podejmowania działań zmierzających do poprawy jakości ich życia.

"Staramy się, aby nasze działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami miały charakter polegający nie tylko na realizacji różnych programów, ale chcemy tym ludziom stwarzać możliwość działania" – mówił podczas uroczystości prezydent Jacek Majchrowski.

Jako przykład przywołał wybudowanie w Krakowie pierwszej w Polsce hali, w której niepełnosprawni mogą aktywnie uprawiać sport. Dodał, że w 2020 r. pod Wawelem odbędą się mistrzostwa Europy w amp futbolu – piłce nożnej niepełnosprawnych.

"Coraz więcej osób z różnymi niepełnosprawnościami podejmuje studia. Naszym zadaniem jest nie tylko pokazanie, że oni mogą to robić bez barier, ale też stworzenie wspólnoty. Sądzę, że ta umowa będzie zasadniczym krokiem do tego, aby to wszystko funkcjonowało jeszcze lepiej" – powiedział Majchrowski.

Porozumienie z miastem podpisali we wtorek rektorzy: AGH, Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Rolniczego.

 

 

(PAP/ew)