„Wielki Gatsby” to jednocześnie melodramat, opowieść o wojennej traumie, ale także ważny głos na temat mechanizmów awansu społecznego i wykluczenia. A wszystko w atmosferze jazzu, luksusu, drogich samochodów i skrzynek szampana.

- Wbrew pozorom, to bardzo aktualny tekst — nie ma wątpliwości dyrektor Teatru im. Słowackiego Krzysztof Głuchowski.

"Rezydencja Jaya Gatsby’ego, Dolina Popiołów, Long Island, USA. Lato 1924 roku. Około godziny 20.00. Na podjazd zajeżdżają kolejne ekskluzywne limuzyny. Służba wita gości szerokim uśmiechem i szampanem. Ze środka słychać gwar i dźwięki strojącej się jazzowej kapeli. Wszechogarniający, oszałamiający zapach perfum, kwiatów, pożądania i pieniędzy.
I te ciągłe pytania: gdzie jest gospodarz? Jak udało mu się sprosić tutaj całą śmietankę Nowego Jorku? I wreszcie: kim tak naprawdę jest Wielki Gatsby? Nagle rozbrzmiewa muzyka – swingująca, porywająca. Wszyscy pospiesznie zrzucają drogie płaszcze i biegną na parkiet. A ty? Na co czekasz? Wchodź i baw się razem z nami!" - zapraszają twórcy.

Na scenie:

Dominika Feiglewicz, Karolina Kazoń, Magdalena Osińska, Zuzanna Skolias-Pakuła (gościnnie), Wanda Skorny, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski, Karol Kubasiewicz, Grzegorz Łukawski oraz Dominik Stroka.

Reżyseria, tłumaczenie, adaptacja: Jakub Roszkowski, scenografia, kostiumy, światło, wideo: Mirek Kaczmarek, muzyka: Antonis Skolias, przygotowanie wokalne: Zuzanna Skolias-Pakuła, choreografia: Urszula Parol, konsultacje lalkarskie: Agata Kucińska.

Francis Scott Fitzgerald
„Wielki Gatsby”
Reżyseria, tłumaczenie, adaptacja: Jakub Roszkowski
Premiera: 20 kwietnia 2024r.
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Scena MOS