Najmniej zarabiający dostali nieco ponad 12 proc. (585 zł brutto), natomiast pracownicy z najwyższą pensją - ok. 8 proc. (480 zł) podwyżki. Wynagrodzenia zwiększyły się wszystkim pracownikom w instytucjach samorządu, poza kadrą zarządzającą i księgowymi.
Jak podkreśliła na spotkaniu z dziennikarzami Iwona Gibas z zarządu województwa, 70 proc. kwoty podwyżki otrzymuje każdy pracownik, natomiast 30 proc. pozostaje do rozdysponowania przez dyrektora danej instytucji kultury - w porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź przedstawicielami zespołów.
Obecnie samorządowi województwa małopolskiego podlegają 23 instytucje kultury, w których zatrudnionych jest 1806 pracowników. W sumie na zwiększenie wynagrodzeń pracowników urząd przeznaczył w tym roku 11 mln 882 tys. zł. Iwona Gibas przypomniała również, że jest to piąta podwyżka dla pracowników małopolskich instytucji kultury od roku 2019.
Jak powiedziała, żeby zobrazować zmieniającą się sytuacja finansową w instytucjach podlegających samorządowi, należy spojrzeć na liczbę osób zarabiających najniższą krajową. "W 2021 roku mieliśmy prawie 300 pracowników z 1800, którzy byli na najniższej krajowej, obecnie, w 2023 roku, dzięki regularnym podwyżkom mamy tylko 6 takich pracowników, z czego trzech to pracownicy sezonowi, a dwóch jest na zastępstwo. To najlepiej obrazuje, na ile poprawiła się kondycja finansowa naszych pracowników" - zaznaczyła.
- A
- A
- A
Pracownicy instytucji kultury w Małopolsce zarobią więcej. Poznaliśmy stawki
Wynagrodzenia pracowników małopolskich instytucji kultury wzrosły średnio o 10 procent - ogłosili w czwartek na konferencji prasowej przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Powiększone pensje mają trafić na konta wraz z wypłatami za kwiecień.Z tej podwyżki są zadowoleni przedstawiciele instytucji kultury. Którzy, protestując kilka lat temu, nazywali siebie dziadami kultury. Sytuacja, jak mówią, w ostatnich latach się zmieniła. Jan Kociołek z muzeum Okręgowego w Nowym Sączu:
Praca w kulturze to nadal przede wszystkim pasja – na pewno nie dorobimy się na niej fortuny. Pensje po podwyżkach będą wynosić średnio między 3,9 a 4,5 tysiąca złotych na rękę. Takie zarobki często zniechęcają młodych ludzi do pracy w kulturze. Paweł Wójtowicz z Filharmonii Krakowskiej:
W tym roku na pewno podwyżki już nie będzie. Władze województwa tłumaczą to koniecznością skończenia dużych inwestycji, takich jak Cogiteon.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:47
Szukasz jeszcze pomysłu na majówkę? Odwiedź mniej znane muzea Małopolski
-
20:15
Nie tylko Zakopane. Sądeckie uzdrowiska pełne turystów i atrakcji
-
19:55
Wisła nie wykorzystała swoich szans. Górą imienniczka z Płocka
-
19:43
Znikome zainteresowanie busami elektrycznymi do Morskiego Oka. Dyrekcja TPN: „Są dwa powody”
-
19:32
Nowy Dom Zdrojowy w Żegiestów-Zdrój ponownie otwarty
-
19:03
Majówka na wysokości – Jaworzyna Krynicka pełna odwiedzających
-
18:58
Kolorowe otwarcie parku wodnego w Krynicy-Zdroju – zabawa dla całych rodzin!
-
18:55
Wśród kwiatów... i historii. Dlaczego tak chętnie zwiedzamy to miejsce?
-
18:05
Giewont o wschodzie słońca? TPN przypomina: to teraz nielegalne!
-
17:52
Puchar Polski dla Legii Warszawa!
-
16:59
Zakopane - są miejsca, gdzie nie ma tłumów
-
16:46
W finale Pucharu Polski Legia walczy z Pogonią
-
13:30
Czarne dziury, ciemna materia i lot Uznańskiego. Fizyk wyjaśnia tajemnice kosmosu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze