- A
- A
- A
Uniwersytet Jagielloński wyremontował dwór w Modlnicy ZDJĘCIA!
Prawie 6 mln zł kosztował remont klasycystycznego dworu Konopków w Modlnicy pod Krakowem. Uniwersytet Jagielloński (UJ), który jest właścicielem obiektu od połowy lat 60. XX w., organizuje tu kameralne konferencje i sympozja.Gruntowną modernizację dworu uczelnia prowadzi od 2018 r. Zgodnie z przekazanymi w piątek przez UJ informacjami dotychczasowy koszt prac to prawie 6 mln zł.
Prace objęły renowację elewacji wraz z rekonstrukcją stolarki okiennej, impregnację dachu pokrytego gontem, remont fontanny na dziedzińcu, wykonanie izolacji cieplnej budynku oraz izolacji przeciwwilgociowej ścian i stropów piwnic, wymianę instalacji wewnętrznych oraz odbudowę alejek wokół dworu. Gruntowną metamorfozę przeszły również wnętrza zabytkowego obiektu, które przebudowano i wyremontowano. Dzięki pracom konserwatorskim udało się przywrócić dawną świetność jego wyposażenia. Renowację przeszły meble, obrazy, grafiki, żyrandole i konkiety, jedna tkanina oraz trofea myśliwskie.
Władze uczelni planują kolejne inwestycje w Modlnicy. Wstępna koncepcja zakłada zagospodarowanie terenu wraz z infrastrukturą techniczną w celu poszerzenia oferty imprez kulturalnych UJ. Dwór otoczony jest rozległym parkiem, opadającym ku zachodowi czterema tarasami, którego założenie sięga jeszcze XVI w. Dziś jego główną wartością jest częściowo zachowany kilkusetletni drzewostan.
W klasycystycznym dworze działa Ośrodek Konferencyjno-Recepcyjny Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obiekt oferuje pomieszczenia dla 40 osób z przeznaczeniem na organizację konferencji, sympozjów naukowych i innych spotkań o charakterze kameralnym. Ośrodek prowadzi działalność gastronomiczną i świadczy usługi noclegowe.
Najstarsze znane wzmianki o modlnickim dworze pochodzą z inwentarza z 1582 r., gdy należał do Mikołaja Salomona. Obecny dwór w Modlnicy powstał w latach 1784-87 z fundacji i inicjatywy ówczesnego właściciela wsi Modlnica Józefa Konopki herbu Nowina. Był to obiekt murowany, parterowy, wzniesiony na planie prostokąta. Jego budowniczym i projektantem był krakowianin Karol Kriszker. Niedługo potem dwór rozbudowano, dodając od północy trzeci trakt, a od wschodu sień gospodarczą i dziedzińczyk ogrodzony kamiennym murem z wieżą. Kolejna przebudowa w latach 20. XIX w. nadała budynkowi typowy klasycystyczny wygląd z czterokolumnowym gankiem i wysokim mansardowym dachem. Środkowa część fasady północnej od strony ogrodu została ozdobiona sześciokolumnowym portykiem wgłębnym. Wtedy także ozdobiono okna wykonanymi w tynku trójkątnymi nadokiennikami.
Pod koniec XIX w. było to jedno z ulubionych miejsc spotkań elity artystycznej Krakowa. Konopkowie gościli tu m.in. Artura Grottgera, Walerego Eljasza Radzikowskiego, Oskara Kolberga i Włodzimierza Tetmajera. W latach międzywojennych nadal był to ważny ośrodek życia towarzyskiego. Po II wojnie światowej upaństwowiony dwór popadł w ruinę. W latach 60. XX w. został odbudowany i przekazany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu na jego 600-lecie.
Dzisiejszy wygląd zewnętrzny dworu nawiązuje do czasów XIX-wiecznej przebudowy w duchu klasycyzmu. Mimo że z dawnego wyposażenia zachowały się tylko trzy kominki, to we wnętrzach odtworzono atmosferę siedziby szlacheckiej z czasów XVIII-XIX w. Zaaranżowano, w sposób typowy dla szlacheckiego domu, urządzając je stylowymi meblami i obrazami z epoki. Można tu obejrzeć kolekcję trofeów i XVIII-wiecznych grafik o tematyce łowieckiej ofiarowanych przez Adama Konopkę, ostatniego właściciela majątku.
(PAP/sp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Prawa zwierząt? Potrzebujemy ochrony sentientów!
-
21:58
Święto Kwitnących Sadów w Łososinie dolnej z pokazami lotniczymi
-
21:33
Wcale w zębach trzeszczeć nie musi. Wielka Zakopiańska Majówka na bacówce u Andrzeja Klusia
-
21:32
Od początku majówki zatrzymano 950 nietrzeźwych kierowców
-
20:25
Radłów: ucieczka przed policją skończyła się dla motocyklisty w szpitalu
-
20:02
Koszmar Puszczy Niepołomice w Poznaniu
-
20:01
Jak spojrzeć na Krupówki nieco inaczej? „Warto temu miejscu dobrze życzyć”
-
19:13
Abp Jędraszewski na Wawelu: miłość Polski polega na pragnieniu posiadania dzieci
-
18:21
Kolejki do wozów konnych nad Morskie Oko. "Elektryki" mało popularne
-
17:45
Pijanego kierowcę gonił jeden ze świadków. 38-latek został złapany
-
17:07
Andrzej Duda w Święto Konstytucji 3 Maja zaapelował o udział w wyborach prezydenckich
-
16:36
Wiosna przyszła na całego. W Krakowie działają już pitniki i tężnie solankowe
-
16:04
Uroczystości 3 Maja w Tarnowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze