Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zaginione dokumenty fundacyjne UJ. Obalamy oficjalną wersję

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2015.02.02 09:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:52 )
Uczelnia nie ma aktów fundacyjnych z 1364 i 1400 roku. W czasie II wojny światowej ukryto je przed Niemcami wraz z najcenniejszymi klejnotami UJ. Gdy otwarto skrytkę po wojnie, wszystkie precjoza były nietknięte, brakowało jedynie dwóch pergaminów Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły. Pozostały po nich jedynie szczątki, przechowywane w szklanym słoju. Sprawą zajęła się dziennkarka Radia Kraków Madgalena Wadowska, która obala oficjalna wersję Uniwersytetu. Co naprawdę stało się z dokumentami? Posłuchaj drugiego odcinka reportażu śledczego Magdy Wadowskiej.

Akt założenia Akademii Krakowskiej, wydany przez Kazimierza Wielkiego w 1364 r., powojenna kopia wykonana wg fotografii Antoniego Pawlikowskiego sprzed 1925 r. fot. Grzegorz Zygier, 2013 r,. wł. Muzeum UJ

"Teraz wiadomo już, że w słoju nie ma śladu po dokumentach" - przyznaje prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum UJ. "Słój odgrywał istotną rolę w zbiorach Muzeum UJ. On pokazywał wojenne losy najważniejszych dokumentów króla Kazimierza Wielkiego i króla Władysława Jagiełły" - podkreśla profesor Stopka.

Przeczytaj i posłuchaj poprzednich odcinków reportażu: Pożarte czy skradzione: co się stało z dokumentami fundacyjnymi UJ?

Dotąd przekonywano, że dokumenty, ukryte na czas II wojny światowej, zniszczyła wilgoć i drobnoustroje. Pozostałe po dokumentach szczątki zebrano do szklanego słoja i przechowywano w Muzeum UJ. Z okazji jubileuszu 650-lecia najstarszej polskiej uczelni przebadano zawartość słoja. Ku zdziwieniu naukowców nie było w nim żadnego śladu aktów fundacyjnych. "Żaden z fragmentów znajdujących się w słoju nie jest fragmentem z dokumentu pergaminowego z jakimkolwiek zapisem" - mówi Anna Zielińska-Żukowska, konserwator Muzeum UJ.

Co więc stało się z bezcennymi dokumentami? Śledztwo w tej sprawie przeprowadziła dziennikarka Radia Kraków, Magdalena Wadowska. Efektów jej pracy będzie można od dziś posłuchać w programie O Tym Się Mówi o godzinie 13.45.

 

(Magdalena Wadowska/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię