Prokop - Staszecka przypomniała, że placówka specjalizuje się w leczeniu chorób serca i płuc, a rezonans magnetyczny jest metodą badań, która pozwala lekarzom doskonale zdiagnozować stan tych narządów.

Używany w pracowni do tej pory aparat został zainstalowany w 2000 r. i choć jego części były wymieniane, był już technologicznie przestarzały. Wykonano na nim ponad 40 tys. badań diagnostycznych, w tym ponad 4 tys. badań kardiologicznych i ponad 2 tys. naczyniowych.

Nowy 1,5-teslowy aparat rezonansu magnetycznego ma wiele unikatowych funkcji. Umożliwia szybkie i właściwe rozpoznanie zmian, a także sprawdzenie efektywności terapii przy zachowaniu maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa pacjenta. Całe ciało pacjenta może być przebadane bez konieczności zmiany pozycji czy cewek. Badanie trwa krócej, mniejszy jest też hałas, w którym się ono odbywa.

"Nowy aparat pozwala na otrzymywanie obrazów ludzkiego ciała z bardzo wysoką rozdzielczością, to znaczy, że jesteśmy w stanie zobaczyć bardzo wiele szczegółów. Jest on wyposażony w krótki magnes, co ma znaczenie dla komfortu osób cierpiących na klaustrofobię oraz dla dzieci. Cewki, których używamy są lżejsze, większe i można je łączyć, więc w trakcie badania np. kręgosłupa nie trzeba ich wymieniać" - mówiła kierownik Zakładu Radiologii Szpitala im. Jana Pawła II Małgorzata Urbańczyk-Zawadzka. "Cieszymy się szczególnie z możliwości wykonywania bardziej precyzyjnych badań kardiologicznych, w których się specjalizujemy" – dodała.

W Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie wykonuje się rocznie ponad 7 tys. badań rezonansu magnetycznego, głównie dla oddziałów szpitala, ale także dla innych szpitali z terenu województwa małopolskiego i poradni specjalistycznych, które mają podpisaną umowę z NFZ.

Właściwości nowego aparatu są ważne w kontekście planowanej rozbudowy Oddziału Torakochirurgii Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie i utworzenie Interdyscyplinarnego Centrum Torakoonkologii i Transplantologii.

Marszałek woj. małopolskiego Jacek Krupa mówił, że program inwestycji w szpitalach wojewódzkich sięga kwoty blisko 250 mln zł. "Staramy się, aby nasze placówki były jak najlepiej wyposażone, choć nie stać nas jeszcze na wszystko. Ale dzieje się dobrze, także dzięki kadrze i dyrekcjom placówek" – mówił Krupa. Dodał, że trwają prace nad stworzeniem Małopolskiego Systemu Informacji Medycznej, czyli zarządzania informacjami medycznymi o pacjencie, do którego najpóźniej w 2022 r. miały by być włączone wszystkie szpitale w regionie.

Zakupienie aparatu rezonansu magnetycznego Magnetom Avanto kosztowało prawie 4,6 mln zł. 80 proc. tej kwoty pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu "Utworzenia Interdyscyplinarnego Centrum Torakoonkologii i Transplantologii", pozostałe 20 proc. z środków własnych szpitala.

 

 

 

(PAP/ko)