Biuro prasowe Sądu Okręgowego w Krakowie przekazało, że sąd rejonowy "postanowił zastosować wobec Leszka O. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na czas trzech miesięcy, w okresie od 6 lipca do 4 października".

Mężczyźnie postawiono zarzut zabójstwa, do którego doszło w nocy z wtorku na środę w domu profesora na osiedlu w Nowej Hucie. Leszek O. - jak podała prokuratura - nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

W sprawie zebrany został materiał dowodowy w postaci m.in. śladów krwi z miejsca zdarzenia, wstępnych wyników sekcji zwłok i fragmentów nagrania z telefonu komórkowego, które przedstawiają częściowy przebieg zdarzenia. W związku z tym prokuratura wystąpiła o areszt dla O. - do tego wniosku przychylił się sąd.

Przesłuchanie Leszka O. rozpoczęło się w czwartek koło południa, bo śledczy czekali, aż mężczyzna wytrzeźwieje. W przypadku uznania winy grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Przyczyną zgonu ofiary były obrażenia zadane tępym narzędziem, co potwierdziły wyniki sekcji zwłok. Na ciele zmarłego odkryte zostały też inne obrażenia, m.in. w okolicach uda, a także złamania kości.

Według ustaleń medialnych ofiarą jest profesor krakowskiej AGH Jan Targosz. Prokuratura ustaliła, że przed zdarzeniem mężczyzna spotkał się ze swoim kolegą z lat szkolnych i wspólnie pili alkohol. Początkowo była tam też żona zmarłego, ale opuściła ona spotkanie i poszła spać - według ustaleń nie słyszała nic, co świadczyłoby o tym, że w jej domu dzieje się coś niepokojącego.

O tym, co wydarzyło się w nocy, pogotowie zawiadomił sam znajomy profesora, który zatrzymany został już przed domem zmarłego; O. był wtedy pod wpływem alkoholu i nie mógł wyjaśnić, jaki był przebieg tego zdarzenia.

Na miejscu znalezione zostało narzędzie, którym zadano jedno z obrażeń, a także inne ślady i dowody; zabezpieczony został również monitoring zamontowany w pobliżu domu.

71-letni Targosz był doktorem habilitowanym inżynierem, profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci profesora krakowskiej AGH Jana Targosza