Dyktando składa się z dwóch kategorii: otwartej (dla osób powyżej 15. roku życia) oraz junior (dla dzieci i młodzieży do 15. roku życia). Zwycięzca kategorii otwartej otrzyma tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii i - jak zapowiedział UJ - atrakcyjne nagrody.

"Aby przygotować się do przyszłorocznego dyktanda, już dziś należy sięgnąć po słownik, ale przede wszystkim dużo czytać, bo czytanie jest podstawą w przyswajaniu ortografii. W tego typu dyktandach bywają wyrazy, których piszący nie użyją ani raz w życiu, ale o to tutaj chodzi. Jeśli chcemy zrobić dyktando dla mistrzów, a takie robimy, to naprawdę musimy się wysilić i wyłuskiwać z dużą cierpliwością coraz trudniejsze, ciekawe i nietypowe formy ze słownika, ale na szczęście jest z czego wybierać" - powiedziała dr hab. Mirosława Mycawka z Katedry Współczesnego Języka Polskiego UJ, autorka tekstów dyktand, podczas ogłoszenia wyników ubiegłorocznej VI edycji.

Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej https://mjo.uj.edu.pl/. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.

W poprzednim roku tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii zdobyła Agnieszka Buczkowska z Warszawy. W kategorii do 15. roku życia najlepszy okazał się Konrad Dulowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krzeszowicach.

Dyktando jest głównym wydarzeniem Miesiąca Języka Ojczystego, organizowanego przez Wydział Polonistyki UJ od 21 do 21 marca. W programie Miesiąca są konkursy i warsztaty dla szkół podstawowych i średnich, konkurs na gadkę skierowany do szerszego grona odbiorców, natomiast Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ prowadzi warsztaty językoznawcze w małopolskich szkołach.