Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rektor UJ: im więcej mamy informacji, tym łatwiej jest nam ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego chcą sprawdzić, jaki odsetek studentów i pracowników uczelni jest w pełni zaszczepionych. Podanie informacji jest dobrowolne. Można to zrobić, przesyłając odpowiedź na maila wysłanego z poczty uniwersyteckiej.

fot: RK

Rektor UJ prof. Jacek Popiel tłumaczy, że uzyskane informacje pozwolą możliwie najlepiej dostosować warunki pracy i nauki do aktualnej sytuacji epidemicznej. Jak wyjaśnia, posiadając wiedzę, że w danym instytucie pojawia się więcej zachorowań na COVID-19, a przykładowo zaszczepionych jest tam zaledwie 40% studentów i pracowników, można byłoby wprowadzić tymczasowe zajęcia zdalne.

- Gdybyśmy mieli więcej informacji, łatwiej by nam było ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w obrębie dużych skupisk ludzkich. 50 tysięcy ludzi to olbrzymie skupisko. To jednak małe miasto - podkreśla prof. Popiel.

I rzeczywiście - część studentów przyjmuje tę argumentację i popiera ten pomysł

Część studentów ma jednak swoje obawy i zapowiada, że takich danych nie przekaże:

Profesor Jacek Popiel tłumaczy jednak, że przesyłanie danych będzie odbywać się w sposób bezpieczny.
Certyfikaty covidowe należy przesyłać jedynie w odpowiedzi na maila ze strzeżonej domeny  uj.edu.pl. Dane nie będą wykorzystywane do innych celów niż  organizacja funkcjonowania uczelni.

To bardzo dobre rozwiązanie - ocenia profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak dodaje - bez wyszczepienia, ale też bez takich decyzji możemy na wiosnę stanowić jako społeczeństwo jedynie trzy grupy. To: ludzie zaszczepieni, ludzie niezaszczepieni i ludzie martwi.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przypomina, że szczepienie zmniejsza 10-krotnie prawdopodobieństwo zachorowania na koronawirusa i aż 20-krotnie prawdopodobieństwo zgonu (z powodu tej choroby)

Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię