- A
- A
- A
Przedłużone terminy składania deklaracji śmieciowej
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie przedłuży termin składania deklaracji śmieciowych.Termin składania deklaracji śmieciowych przez krakowian mija 30 kwietnia, czyli w najbliższy wtorek. Ale jeśli ktoś nie zdąży, będzie mógł zrobić to później.
MPO będzie przyjmowało deklaracje także w maju. Od 1 do 5 przez internet, a od 6 do 17 osobiście.
Ponad połowa tych deklaracji w Krakowie jeszcze nie wpłynęła. Wszystko dlatego, że mieszkańcom nie jest łatwo wszystkie zasady zrozumieć.
Do tej pory w Krakowie wpłynęło około 20 tysięcy deklaracji. To wciąż mniej niż połowa. Większość z nich przesłali właściciele domów jednorodzinnych. W deklaracjach znajdują się między innymi informacje o tym, ile osób mieszka w danym domu i śmieci będą segregowane.
Niektóre gminy w Małopolsce, takie jak Tarnów czy Oświęcim, już dawno zakończyły przyjmowanie deklaracji. Ale są też takie, które nie zaczęły. Samorządy i mieszkańcy ze wszystkim muszą zdążyć przed 1 lipca. Wtedy nowe zasady odbioru śmieci zaczną obowiązywać.
Deklaracja składa się z 4 stron i załącznika, do złudzenia przypomina PIT, nie tylko szatą garficzną, ale i stopniem trudności.
Kraków
Nie wszyscy będą musieli samodzielnie wypełnić deklarację. Za mieszkańców bloków zrobią to zarządcy nieruchomości i spółdzielnie. Problem będą mieli właściciele domów jednorodzinnych, dokument musza wypełnić samodzielnie. Wątpliwości na pewno będą, bo jak pokazują doświadczenia Tarnowian wypełnienie deklaracji to niełatwe zadanie. Do tej pory 20% mieszkańców Tarnowa nie wysłało dokumentów, mimo, że termin upłynął w połowie lutego.
Właściciele domów jednorodzinnych muszą też pamiętać, aby zaopatrzyć się w pojemniki na śmieci.
Krakowianie mogą je kupić na własną rękę - albo wynająć je od Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. W tym celu trzeba wypełnić w deklaracji rubrykę oznaczoną literą G.
Cennik za wynajem można znaleźć w uchwale o usługach dodatkowych, na stronie internetowej nowezasady.pl
Jeden pojemnik kosztuje miesięcznie "złoty dwadzieścia trzy". W każdym domu muszą być dwa pojemniki: zielony na szkło i niebieski na odpady zmieszane. Oprócz tego każdy właściciel będzie dostawał za darmo żółty worek na papier, plastik i metal.
W deklaracji można też zaznaczyć dodatkowe płatne usługi takie jak mycie pojemników i wystawianie je przed dom. Ale nie jest to obowiązkowe.
PUNKTY KONSULTACYJNE
"Opłata za śmieci jest przygotowana na podstawie ordynacji podatkowej, dlatego deklaracja przypomina PIT" - tłumaczy Grzegorz Stawowy szef klubu PO w krakowskiej radzie. Dodaje, że w jednej z rubryk znajduje się informacja o wyborze sposobu gromadzenia śmieci selektywnego i nieselektywnego. Ten drugi będzie droższy o połowę. Jak twierdzi Stawowy kalkulator przeliczający ilość wytwarzanych odpadów generuje błędy. Dlatego radni Platformy Obywatelskiej chcą, by MPO skorygowało formularz deklaracji
Małopolska Zachodnia
W Oświęcimiu minął już termin składania dokumentów. W wyznaczonym terminie deklaracji nie złożyło około 200 właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych. "Teraz te osoby, będą wzywane do urzędu, by na miejscu wypełnić dokumenty" - mówi Andrzej Bojarski, wiceprezydent Oświęcimia.
Mieszkańcy Chrzanowa, Trzebini i Libiąża deklaracje dotyczące sposobu naliczania opłaty śmieciowej muszą wypełnić do końca kwietnia, W Oświęcimiu ten termin minął już w połowie marca. Wszystkie informacje i wzór dokumentu dostępne są tutaj.
Deklaracje trzeba dostarczyć osobiście do Międzygminnego Związku "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie. Aby ułatwić mieszkańcom składanie dokumentów, związek organizuje też do końca kwietnia dyżury swoich pracowników w Urzędach Gmin w Trzebini, Libiażu i Chrzanowie oraz w 16 wioskach w powiecie chrzanowskiem.
Tarnów
W Tarnowie obowiązek złożenia deklaracji śmieciowej minął 15 lutego - do tej pory wywiązało się z niego prawie 90 procent mieszkańców.
"Cały czas czekamy na tych, którzy z różnych powodów nie dopełnili tego obowiązku" - przyznaje Krzysztof Kluza z Tarnowskiego Organizatora Komunalnego.
Tarnowianie za wywóz śmieci od lipca tego roku maja płacić 9 złotych i 90 groszy za odpady posegregowane i 15 złotych za te nieposegregowane. Ze złożonych już w urzędzie miejskim w Tarnowie deklaracji wynika, że nie wszyscy boją się wyższych stawek i są osoby lub instytucje, które deklarują, że nie będą segregować śmieci i chcą płacić więcej. Od lipca ma zostać ogłoszony przetarg.
Wypełnioną deklarację należy w Krakowie dostarczyć do krakowskiego MPO a w Tarnowie do budynku magistratu przy ulicy Nowej 4 . Deklaracje śmieciową składają tylko właściciele nieruchomości za mieszkających w blokach wypełnia je spółdzielnia.
( Aleksandra Ratusznik/Marek Mędela/Maciej Skowronek/jg/dw)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
10:50
Gdy owad z owadem swe siły zjednoczy, zima go nie zaskoczy
-
10:34
To już pewne. Ulica Starowiślna w Krakowie nie będzie jednokierunkowa
-
10:27
Jezioro Klimkowskie - czerwiec 2026
-
10:17
Kontrola umów za 1,3 mln zł w miejskich spółkach i jednostce Krakowa
-
10:05
Policja zatrzymała podejrzanego o handel narkotykami. Zabezpieczono kilogram mefedronu
-
09:38
16-latek uciekał przed policją ulicami Zatora. Pościg zakończył się zderzeniem z radiowozem
-
09:33
Plan leczenia stomatologicznego krok po kroku – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem terapii?
-
09:19
Celnicy udaremnili przemyt 100 kg khatu - rośliny o właściwościach odurzających
-
08:52
Kto karmi sztuczną inteligencję? Rosyjska propaganda trafia do AI legalnie
-
08:15
Paweł Śliz (Polska 2050): Na razie nie wiadomo, czy wybory w Krakowie się odbędą
-
08:02
Nawet 100 mln zł rocznie. Kraków ponownie apeluje o opłatę turystyczną
-
07:46
Nowa trasa rowerowa w Dolinie Chochołowskiej? Są plany i pieniądze
-
07:29
Napięcie w Grupie Azoty. "Solidarność" żąda rozmów o przyszłości pracowników
-
07:07
Z powodu upałów dorożki nie wyjadą na Rynek Główny
-
06:51
Przylasek Rusiecki otwiera kąpielisko. Sezon rusza 27 czerwca
-
06:27
Słoneczny i upalny czwartek w Małopolsce. W dzień nawet 28 stopni
-
06:01
Sprawa „Skóry” znów przed sądem. Decydujący etap w Sądzie Najwyższym
-
21:34
Ruszyła budowa ronda na trudnym skrzyżowaniu w Bieczu. Prace potrwają do końca listopada
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 2. - Powojenny Kraków leczy rany
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze