Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął decyzję o odwołaniu Elżbiety Koterby ze stanowiska swojego zastępcy. Jak czytamy w przesłanym komunikacie - ma to związek z wynikami konkursu ogłoszonego w piątek przez Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej na projekt rządowego osiedla „Spacerowa” na Klinach i zwycięstwem pracowni architektonicznej, współpracującej przy tym projekcie z Biurem Rozwoju Krakowa - firmą będącą własnością najbliższej rodziny Elżbiety Koterby. To właśnie pani wiceprezydent aktywnie uczestniczyła w imieniu miasta w rozmowach z inwestorem na temat tej gigantycznej inwestycji.
Urząd miasta zaznacza przy tym, że prezydent Majchrowski nie ma powodów, by powątpiewać, iż prowadzone negocjacje odpowiednio zabezpieczały interes miasta, ale w tej sytuacji zaangażowanie prezydent Elżbiety Koterby może być traktowane jako niedopuszczalny konflikt interesów. "Zdaniem prezydenta Majchrowskiego nie powinno dochodzić do tego typu kontrowersji" - mówiła Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Majchrowskiego.
Jednocześnie prezydent zapowiada, iż od tej pory negocjacje z BGK Nieruchomości będą się toczyć pod jego osobistym nadzorem.
Treść komunikatu:
Władze Krakowa podtrzymały swoje stanowisko, że każdy inwestor w Krakowie jest traktowany na równych zasadach, w związku z czym powinien także w swoich planach uwzględnić budowę układu komunikacyjnego obsługującego osiedle.
„Jednocześnie troszcząc się o zapewnienie mieszkańcom nowego osiedla odpowiedniej infrastruktury społecznej, władze Krakowa wyrażają nadzieję na sfinansowanie w całości przez BGK Nieruchomości niezbędnych inwestycji jak przedszkole, szkoła czy boisko. Takie oczekiwanie wydaje się zasadne, skoro jest to inwestycja niekomercyjna pod patronatem państwa” - zaznaczono w komunikacie.
W piątek BGK Nieruchomości rozstrzygnął konkurs na projekt osiedla mieszkaniowego Spacerowa na krakowskich Klinach. To pierwsza inwestycja realizowana w stolicy Małopolski w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Konkurs wygrała koncepcja pracowni pod przewodnictwem architekta Andrzeja M. Chołdzyńskiego.
Na osiedlu, zajmującym 18 ha, powstanie ok. 1,1 tys. mieszkań. Ich powierzchnia będzie liczyć od 26 do 78 m kw. Zgodnie z planem budowa rozpocznie się w 2019 r. i zakończy w ciągu trzech lat.
Zwycięski projekt uwzględnia m.in. miejsce na szkołę, przedszkole, żłobek, dom kultury, bibliotekę oraz liczne przestrzenie rekreacyjno-sportowe. Na publicznie dostępne tereny zielone przeznaczono ponad 25 proc. obszaru nieruchomości.
W nagrodzonej koncepcji zaproponowano zróżnicowany układ dróg, ulic i traktów pieszo-rowerowych, przewidując jednocześnie duży udział powierzchni biologicznie czynnej osiedla – 64,4 proc. Przyjęta została gradacja wysokości budynków zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu – od budynków 3-kondygnacyjnych, po budynki 4-, 5-, 6- oraz lokalnie 8-kondygnacyjne. Na parterach przewidziano lokale usługowe, a także społeczno-edukacyjne.
Inwestycja na Klinach jest realizowana w oparciu o zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W sądzie konkursowym zasiedli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, reprezentanci krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz niezależni eksperci.
Stanowisko BGK Nieruchomości
Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej osiedla „Spacerowa” w Krakowie został przeprowadzony w sposób transparentny, zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami branżowymi. Podstawą realizacji konkursu były restrykcyjne zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W sądzie konkursowym, poza przedstawicielami krakowskiego magistratu, zasiedli także reprezentanci Stowarzyszenia Architektów Polskich i niezależni eksperci. Jako inwestor, przyjmujemy decyzję sądu konkursowego jako podstawę do dalszych prac projektowych dotyczących planowanego osiedla. Liczymy na dalszą współpracę z Miastem Kraków i wszystkimi interesariuszami programu Mieszkanie Plus.
(RK,PAP/ Dominika Kossakowska/ew)