Wręczenie odznaczeń odbyło się podczas posiedzenia SKOZK w Galerii Sztuki Polskiej XIX. wieku w Sukiennicach.

Wśród wyróżnień były Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Złote Krzyże Zasługi, a także Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Prezydent przypomniał, że w latach 80. Kraków był w bardzo złym stanie.

- Pamiętam te rozmazujące się pod wpływem kwaśnych deszczy rzeźby, pamiętam szare budynki i szarą rzeczywistość miasta.

Komitet ponad 5 tysięcy razy opiniował przekazywanie pieniędzy na rzecz różnych krakowskich obiektów.

- Dzisiaj w Krakowie wyremontowane i zadbane są nie tylko fasady budynków, ale całe obiekty, odnowione są także podwórza. Praktycznie w każdym z tych miejsc widać rękę i troskę tych, którzy działają w ramach Społecznego Komitetu - podkreślił prezydent.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa został powołany 18. grudnia 1978 roku, trzy miesiące po wpisaniu historycznego centrum Krakowa na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Początkowo dysponował jedynie dobrowolnymi wpłatami od mieszkańców, składkami z zakładów pracy oraz pomocą rzeczową, która polegała na tym, że przedsiębiorstwa z całego kraju remontowały krakowskie zabytki.

Instytucja rozdziela pieniądze z istniejącego od 1985 roku Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, który jest zasilany z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta.

Jak dotąd SKOZK rozdysponował około 1 mld złotych na realizację około 5 tysięcy. przedsięwzięć w ponad 600 obiektach zabytkowych, m. in. w Zamku Królewskim na Wawelu, katedrze wawelskiej, kościele Mariackim, Sukiennicach, Collegium Maius UJ czy na kopcu Kościuszki.