Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przedstawiło kancelarii premiera raport nt. planu zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży, w którym zwrócono uwagę na potencjalne nieprawidłowości mogące narażać zdrowie i życie uczestników uroczystości, jeśli zostanie ona zorganizowana w Brzegach.

"Nie możemy mówić o rezygnacji, bo taki wariant nie jest rozważany. W przypadku jedynie klęski żywiołowej bylibyśmy w stanie rozważać lokalizację alternatywną, natomiast jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, nie mówimy w ogóle o zmianie decyzji" - powiedział dziennikarzom bp Muskus, odnosząc się do informacji RCB.

"Raport nie neguje Brzegów jako miejsca centralnego spotkania, natomiast stanowi materiał roboczy dla rządu i służb, które mają za zadanie przeanalizowanie tego raportu i znalezienie problemów, które tam istnieją" - dodał.

Przyznał, że organizatorzy ŚDM "od samego początku wiedzieli o problemach w Brzegach". "Wiedzieliśmy od początku, już w chwili wyboru tego miejsca na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale mamy cztery miesiące na to, żeby podjąć te trudne kwestie i doprowadzić do ich rozwiązania" - powiedział Muskus.

Podkreślił, że nie ma "planu B" w sprawie lokalizacji mszy kończącej ŚDM. "Plan B będzie istniał tylko wówczas, gdy nastąpi jakiś kataklizm, wielka powódź, która uniemożliwi wejście na tamten teren. Podejrzewam, że w sytuacji obfitych opadów również (krakowskie) Błonia nie będą wyglądały atrakcyjnie, jak i każde inne potencjalne miejsce spotkania" - powiedział biskup.

 

 

Do raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa odniosła się też premier Beata Szydło. - Po to są raporty, żeby z nich wyciągać wnioski. Na ich podstawie trzeba przeprowadzać zmiany i poprawiać bezpieczeństwo. Pracujemy teraz nad wynikami tego raportu. Służby się przygotowują. Na bieżąco to musimy analizować - powiedziała premier.

Komitet organizacyjny Światowych Dni Młodzieży nie myśli więc na razie o zmianie miejsca głównych uroczystości Światowych Dni Młodzieży zaplanowanych w Brzegach. "To tylko fragmentaryczna informacja. Żadne cząstkowe informacje nie są wiążące. Wiążące jest to co wiemy z ramowego programu wizyty Ojca Świętego. To efekt wielomiesięcznych prac na szczeblu krajowym i międzynarodowym" - mówi Dorota Abdelmoula rzeczniczka Światowych Dni Młodzieży.

Abdelmoula dodaje, że rekomendacja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa będzie brana jednak pod uwagę. Na ostateczną decyzje w sprawie Brzegów musimy poczekać. Wojewoda małopolski Józef Pilch zapowiedział w Radiu Kraków, że ma ona zapaść w połowie maja.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

 

(IAR, PAP/ko)