- A
- A
- A
Nowohuckie schrony staną się nową atrakcją turystyczną. Zatwierdzono projekt
Znamy koncepcję trasy zwiedzania nowohuckich schronów w Krakowie. Na początek turyści będą mogli zobaczyć trzy schrony na osiedlu Szkolnym, jeden na osiedlu Krakowiaków i schron pod budynkiem S Centrum Administracji. Trasa ma być dostępna dla zwiedzających w 2018 roku.Koncepcja zakłada połączenie kilku miejsc do zwiedzania, rozmieszczonych po całej Nowej Hucie. Pierwsza wersja, która została odrzucona, skupiała się tylko na jednym schronie pod budynkiem S Centrum Administracyjnego.
Realizacja całego projektu z wybudowaniem ścieżki turystycznej to koszt ponad 3 mln zł. Na początek turyści mogliby zobaczyć trzy schrony na osiedlu Szkolnym, jeden na osiedlu Krakowiaków i schron pod budynkiem S Centrum Administracyjnego. Centrum trasy turystycznej będzie się rozpoczynało w budynku biblioteki pedagogicznej przy osiedlu Szkolnym 22 w Nowej hucie. Początkiem trasy jest schron pod nowohuckim Muzeum PRL-u, w którym można oglądać wystawę "Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie".
- Zwiedzanie schronów będzie okazją do tego żeby poznać i zwiedzać całą Nową Hutę - mówi Tomasz Urynowicz radny Miasta Krakowa.
Sam schron składal się z trzech pomieszczeń. Większość schronów pod Hutą to były tzw. ukrycia, miały służyć góra trzy dni.
Schronów jest ok. 260. Budowano je w latach 50. pod blokami mieszkalnymi i budynkami użyteczności publicznej. Miały być używane w razie nalotów lotniczych. Schrony pod blokami nie są zbyt atrakcyjne, na co dzień funkcjonowały jako piwnice. W razie ogłoszenia stanu zagrożenia mieszkańcy w ciągu trzech dni mieli je opróżnić i przygotować do użytku.
Największe, zachowane w niezmienionej formie, dwa schrony znajdują się pod budynkami administracyjnymi dawnej Huty im. Lenina, potem Huty im. Sendzimira, a obecnie Arcelor Mittal.
Wokół nowohuckich schronów narosło wiele legend np. że wszystkie były ze sobą połączone i że można było przedostać się nimi z Nowej Huty aż do Ronda Czyżyńskiego.
"To nieprawda. Podobnie jak nieprawdziwa jest informacja, że miały być to schrony przeciwatomowe. Żaden z nich nie byłby w stanie uchronić ludzi przed skutkami ataku jądrowego” – podkreślił Mierzwa.
- To atut Nowej Huty. Takie trasy są popularne w Polsce. Jakby było zapotrzebowanie na zapominanie, to pod muzeum PRL, gdzie są schrony, nie byłoby takich kolejek. Osoby się zapisują i wypełniają listy chętnych. Warto zrobić atut z tej niechcianej historii Nowej Huty. Każdy z nas się tam wychował i ma swoje schrony. To wspomnienia. Dla niektórych to jednak tajemnica i poszukiwanie przygód. Te 260 obiektów podziemnych to atrakcja, którą trzeba ubogacić. Trzeba zrekonstruować klimat i miejsce. Trzeba też Nową Hutę wyposażyć w taki produkt turystyczny - mówił w rozmowie z Radkiem Kraków - Tomasz Urynowicz.
Co dalej z trasą turystyczną po nowohuckich schronach?
Trasa po nowohuckich schronach ma być dostępna dla zwiedzających w 2018 roku.
Dominika Baraniec, PAP, jgk
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:54
31-latek zginął w zderzeniu quada z ciągnikiem rolniczym
-
21:53
Czym jest rekonstrukcja rządu?
-
21:25
Nie żyje 8-latek ranny w wypadku w Spytkowicach
-
20:58
Ekstraklasa rośnie w siłę. Małopolskie kluby zaczynają nowy sezon
-
20:30
Otwarcie ulicy Krakowskiej w Nowym Sączu
-
20:16
Cracovia bije mistrza na jego stadionie
-
19:39
Rekonstrukcja bitwy o Tobruk na Pustyni Błędowskiej. Stu rekonstruktorów w akcji
-
19:01
Renesansowy balkon na wieży Mariackiej odzyskuje dawny blask
-
17:41
Zwycięski Bruk-Bet, Wieczysta z remisem
-
16:56
"Dzieciaki kontra kryzys" i "Podaj dalej" – książki, które budują most między pokoleniami i uczą, że dobro wraca
-
16:48
Nowy odcinek ścieżki wokół Pustyni Błędowskiej już otwarty [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
16:34
Letnie święto animacji w Krakowie
-
22:30
Karczmy na lodzie i sarmacki horror, czyli wokół "Krzywdy" Pawła Rzewuskiego
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze